Gazdaság Ballai VInce - Csányi Nikolett 2022. május. 31. 17:10

A klímaváltozás lehet a 21. század legsúlyosabb környezet-egészségügyi problémája

A klímaváltozás leginkább az egyre emelkedő hőmérséklet okozta problémákkal fenyegeti az egészségünket, legyen szó újabb kórokozók, az ezeket hordozó rovarok, vagy újabb betegségek, kórképek megjelenéséről. Vagy akár csak arról, hogy az enyhe telek miatt már alig van pollenmentes időszaka az évnek. A közvetlen környezetünkben tapasztalható kedvezőtlen változások nyomán egyre kevesebb a tiszta kórkép, és egyre fiatalabbaknál diagnosztizálnak például rákos megbetegedéseket. A klímaváltozás egészségre gyakorolt hatásait Dr. Páldy Annával, a Nemzeti Népegészségügyi Központ tudományos tanácsadójával és Dr. Balaicza Erika belgyógyász orvossal jártuk körül.

Páldy Anna és kutatótársai korábban alapos tanulmányban foglalták össze a klímaváltozás emberi egészségre gyakorolt hatásait, amikről azt írták, hogy valószínűleg a 21. század legsúlyosabb környezet-egészségügyi problémája.

Az egészségünket a klímaváltozás nyomán fenyegető tényezők problémája pedig egyre súlyosabb lesz. Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) második munkacsoportjának tavaszi jelentése alapján a globális felmelegedés évente 250 ezer ember halálát okozza csak 2050-ig, a pesszimista forgatókönyvek pedig a század végére már közel magyarországnyi mennyiségű halálos áldozattal számolnak.

Az egészségünk is rámegy a klímaváltozásra

Legyen szó fizikai vagy mentális egészségről, nem fogjuk megúszni a klímaváltozás kedvezőtlen hatásait, amik nem csak új kórokozók megjelenéséhez, a régiek könnyebb terjedéséhez vezetnek majd, de az extrém időjárási jelenségek fizikai sérüléseket is okoznak, a klímaváltozás előtt és hatásai nyomán pedig szorongás és depresszió terjed.

 A videó elkészítését a European Climate Foundation támogatta.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.