Nemcsak szénraktárak, de rekreációs és gazdasági, valamint védelmi funkciójuk is van az erdőknek: utóbbi révén tompítják a klímaváltozás kedvezőtlen hatásait. Már amennyiben maguk is ellen tudnak állni a globális felmelegedés és az emberi tevékenység gyakran pusztító kettősének. Ehhez elengedhetetlen a jó immunrendszer, amihez sokféle erdei élőlényre, mindenféle fajta őshonos, vegyes korú fára és cserjére, holt- anya- és habitatfák jelenlétére is szükség van. A klímaváltozás mindennapjainkra gyakorolt hatásairól szóló sorozatunkban Aszalós Rékával és Ódor Péterrel, az Ökológiai és Botanikai Intézet Ökológiai Kutatóközpontja erdőökológusaival beszélgettünk arról is, hogy ugyan a hazai erdők zöme elsődlegesen gazdasági célt szolgál, de örökerdőként kezelve sokkal többet is kihozhatunk belőlük mint épület- és tűzifát, pláne ha táji léptékben gondolkodunk.
A felvételek Vácrátóton készültek a Nemzeti Botanikus Kertben, ami ugyan nem igazi erdő, de számos ökológus kutató munkahelye, és egy hétvégi természetközeli sétának sem utolsó program.
Akit bővebben érdekel, hogy milyen a fenntartható erdőkezelés és hogy állnak az ennek lehetőségeit vizsgáló kutatások, az Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézete Pilis Üzemmód és Pilis Lék Kísérletek honlapján talál további információkat. A kutatók a Life4Oak Forests projekt keretein belül azt is vizsgálják, miként lehet helyreállítani és növelni az őshonos tölgyerdők biológiai sokféleségét, amely az emberi tevékenység miatt csökkenőben van.
A videó elkészítését a European Climate Foundation támogatta.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Hogyan építkezhetünk úgy, hogy házaink dacolni tudjanak a durvuló klímával? – videó
Káros szúnyogok és kullancsok az országban – így segíthetünk az inváziós fajok feltérképezésében – videó
Helycsere a HVG egyetemi rangsorának élén: a BME megelőzte az ELTE-t, felért a dobogóra az SZTE
A BME lett a legjobb egyetem a HVG legfrissebb felsőoktatási rangsorában. A sokféle metszetben elkészített toplistákon szereplő intézmények vezetői sérelmezik az oktatási és tudományos Huxitot, és leghőbb vágyuk, hogy bekerüljenek a nemzetközi ligákba.