Jörg Bauer elnök-vezérigazgató szerint nem a cég megszűnését jelenti a csődvédelem, hanem azt, hogy annak sikeres túlélését próbálják biztosítani.
A Tungsram Operations Kft. hitelező partnere, az Eximbank Zrt. törvény adta jogára támaszkodva szerdán inkasszót nyújtott be a vállalat bankszámláira – tudatta az Indexhez eljuttatott közleményében a Tungsram. Ez annyit jelent, hogy a már bankszámlákon lévő, illetve később érkező pénzzel az Eximbank rendelkezne.
A Tungsram közleményében azt írta, továbbra is prioritásként kezelik munkavállalóik, vevőik, beszállítóik, illetve a hatóságok felé vállalt kötelezettségeiket, ezért a vállalat szerdán egy jogi és pénzügyi védelmet jelentő lépést tett, ami ezeket az ellentéteket feloldhatja; egyszóval: csődvédelmet kértek.
A cég a laphoz eljuttatott közleményében azt írta, mindezt azért tették, mert a csődvédelem alatt továbbra is tudják majd fizetni megmaradt dolgozóik bérét, illetve az adókat. A csődvédelemről a dolgozóikat, a szakszervezeteket, az üzemi tanácsokat és a bankokat is tájékoztatták. Jörg Bauer, a cég elnök-vezérigazgatója a közleményben azt írja, hogy a vállalat vezetése mindent megtesz azért, hogy a „csődvédelem alatt egy rentábilis üzleti struktúrára való átállás alapján a vállalatot tovább működtesse”.
Jörg Bauer kiemelte, hogy a csődvédelem nem a Tungsram megszűnését jelenti, hanem azt, hogy megpróbálják sikeres túlélését biztosítani.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, április végén a Tungsram megszüntette a hagyományos lámpagyártást, ezzel egyidőben pedig 1600 dolgozójukat rúgták ki, csak Újpesten négyszázat. A Tungsram helyzetéről részletes elemzésünket itt olvashatja:
Világválságot idéző állapotok előszele lehet, ami a Tungsramnál zajlik
A magyar unortodoxia újabb ékes példájaként a patinás Tungsram izzógyár állami támogatást kér a túléléshez, miközben a háborús krízis miatt kirúgja a dolgozói többségét. Ha hosszúra nyúlik a konfliktus, komoly elbocsátási hullám jöhet az iparban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.