Gazdaság hvg.hu 2022. március. 16. 10:54

Nyárra berobbanhat az áremelkedés az albérletpiacon

Az orosz–ukrán háborús helyzet időszakos keresletet generál a magyarországi albérletek iránt.

A pandémia okozta mélyrepülés, majd a hosszú stagnálás után már érezhető a kereslet élénkülése a bérleti piacon. Az árak eddig csak az inflációt követték, ám most lassan, de biztosan ívelnek felfelé – olvasható a Duna House közleményében.

Kétszery Zsuzsanna, a Duna House Home Management üzletágának vezetője szerint a 2020-as nagy zuhanást követően az ingatlanpiaci szereplők igyekeztek konzerválni a világjárvány gazdasági hatásait. Aztán a 2021-es negyedik negyedévben egy kisebb fellendülés volt tapasztalható a piacon, de ez is csak 2–5 százalékos áremelkedést jelentett a jobb lakások esetében. Január, február óta viszont lassan kezdenek visszatérni a külföldiek az albérletpiacra, és már látni annak jelét, hogy az Airbnb ismét talpra állhat, mert már elkezdtek jelentkezni a foglalások a szálláshelyekre.

Az orosz-ukrán háború kirobbanása is hatással van Kétszery szerint a magyarországi ingatlanpiacra, mivel sok ukrán állampolgár érkezik Magyarországra. „Többségük fizetőképes, átmeneti albérletkeresőként jelennek meg a hazai ingatlanpiacon. Jellemzően két-három hónappal terveznek, és elsődleges céljuk, hogy ha véget ér a háború, akkor hazamennek, de rosszabb esetben sem tervezik, hogy véglegesen vagy akárcsak huzamosabb időre is letelepednek Magyarországon. Ha piaci vonatkozásban vizsgáljuk a helyzetet, egy egészséges piaci mozgást idéz elő ez a hirtelen felmerülő bérleménykereslet, aminek nem lenne szabad gazdasági gondot okoznia. Az ukrán bérlők esetében is mindössze annyi a kockázat, mint mindenki másnál, de tapasztalataink alapján, menekültként ők nem fognak visszaélni a helyzettel. Sőt valójában menekültnek sem lehet őket nyilvánítani, hiszen nem igénylik meg ezt a státuszt, pont azért, mert vissza szeretnének majd térni a hazájukba. A kialakult helyzethez igyekszünk mindannyian rugalmasan alkalmazkodni, és jó azt tapasztalni, hogy ügyfeleink nagy része is befogadó és segítőkész a bajba jutottak irányába.”

A Duna House közleménye kitér arra is, hogy jelenleg a stúdiólakások már havi 110–130 ezer forintért vehetők ki, az egy hálószobás ingatlanok kezdő bérleti ára pedig 140–170 ezer forint között alakul, és nagyságrendileg 30 ezer forinttal nő szobánként nagyobb lakás esetén.

A tavalyi év 7,5 százalékos inflációja a bérleti díjakat is felhajtotta, nem csak Budapesten, de más nagyvárosokban is: Debrecen belvárosa például hasonló árszinten van, mint a főváros jelenleg.

Kétszery szerint „míg az értékesítési árak már meghaladták, addig a bérleti árak még csak most fogják újra elérni a pandémia előtti, 2019-es árszintet. Akkor ugyanis sokkal drágábban lehetett albérlethez jutni, mint 2020-ban, tavaly, vagy jelenleg.  Az idei év második felére várható, hogy átlépjük majd ezt a szintet, 10–15 százalékkal”.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2024. december. 02. 06:30

Kivéreztetett önkormányzatok: durva helyiadó-emelésbe kezd több kerület és város, hogy pótolja az elvont pénzeket

Évek óta tart az önkormányzatok kivéreztetése a kormány által, elég csak az iparűzési adó felfüggesztésére vagy a különleges gazdasági övezetek kijelölésére gondolni. A jelek szerint több budapesti kerület és megyei jogú város komolyan vette Navracsics Tibor tanácsát, és januártól egyes helyi adók jelentős emelésével kompenzálja az elvont pénzeket. Megnéztük, hol, mennyivel nőnek a ezek a közterhek.