Ingatlan hvg.hu 2022. február. 21. 11:11

Áremeléssel indították az évet a hirdetők a lakáspiacon

Minden harmadik ingatlantulajdonos árat emelt, miután meghirdette a házát, lakását.

Az eredeti kínálati árat átlagosan több mint 3 százalékkal emelték a lakóingatlanjukat eladásra hirdetők az idei év elején. Az Ingatlan.com szerint a hirdetésfeladás utáni első 30 napban emeltek a tulajdonosok az árakon. Ez azt jelzi, hogy az eladók élénk kereslettel találkoznak, és további áremelkedésre számítanak.

A cég közleménye szerint ez szembemegy az elmúlt években megfigyelt tendenciákkal. Eddig az volt az általános hirdetési stratégia, hogy először magasabb áron kerültek piacra az eladó ingatlanok, azt követően pedig a hirdetők inkább csökkentették az árakat, ahogyan szembesültek a piaci realitásokkal.

Budapesten az eladók 34,5 százaléka döntött úgy, hogy drágábban próbál vevőt találni az ingatlanjára, mint ahogy azt eredetileg elképzelte. A megyei jogú és a kisebb városokban, valamint a községekben jóval magasabb volt az áremelők aránya, 10-ből 4-en döntöttek így.

Területileg nagyok a különbségek. Budapesten átlagosan 3,2 százalékkal növelték az eladó lakóingatlanok árát az év első hat hetében az eredeti árhoz képest. Szemben az előző hat év azonos időszakával, amikor átlagosan 2,5 százalékos csökkentés volt a jellemző.

A fővároson kívüli piacon a megyei jogú városokban nagyobb mértékben, 3,73 százalékkal emelték az árakat idén, míg az előző időszakban 1,8 százalékos mérsékléssel indultak az évek. A kisebb városokban 3,1 százalékos, a községekben pedig 3 százalékos volt az áremelés 2022 első heteiben, ezzel ellentétben 2016 és 2021 között 1 és 3,2 százalékkal vitték lejjebb az árakat a hirdetési időszak első 30 napjában.

(Képünk illusztráció)

Tudatos otthon
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.