Gazdaság hvg.hu 2022. február. 23. 11:45

Csak öt ország van az EU-ban, ahol magasabb az infláció, mint Magyarországon

Egész Közép- és Kelet-Európában nagy gondokat okoz az infláció, Magyarország a rosszabb állapotú helyek között van. Az EU-ban Franciaország tudja a leginkább féken tartani az árakat.

A decemberi 5,3-ról 5,6 százalékosra nőtt az Európai Unió inflációja – közölte az Eurostat.  Az átlagot leginkább Közép-és Kelet-Európa húzta fel, nyugatról átlag fölötti inflációt csak Belgiumban, Hollandiában és Spanyolországban mértek, a kontinens középső és keleti részeiről viszont tíz országban is.

A januárban 7,9 százalékos, közel 15 éves rekordot jelentő magyar infláció a hatodik legmagasabb volt az EU-ban. A legnagyobb, 12,3 százalékos áremelkedést Litvániában mérték, de kétszámjegyű, 11 százalékos a mutató Észtországban is. Ezután következik a listán 8,8 százalékkal Csehország, 8,7 százalékkal Lengyelország és 8,5 százalékkal Belgium, majd Magyarország. Közvetlenül utánunk pedig 7,7 százalékkal Szlovákia és Bulgária jön, jól látszik, hogy az áremelkedés mindenütt problémát jelent a környékünkön.

A kontinens legalacsonyabb inflációját, mindössze 3,3 százalékosat, Franciaországban mérték. Ennél alig rosszabb a 3,4 százalékos portugál mutató, rajtuk kívül még Svédországban maradt épp 4 százalék alatt az infláció (3,9). Európa nagy országai közül a franciák jó adata mellett Németország és Olaszország egyaránt 5,1 százalékos inflációt ért el, ami ezrelékre pontosan megegyezik az eurózóna átlagával.

A részletes számokat csak az eurózónából ismerjük: ott a legdurvábban az energiaárak száguldanak, ezek most 28,8 százalékkal magasabbak, mint egy évvel korábban. Ha az energia ára változatlan maradt volna, akkor kevesebb, mint feleekkora, csak 2,5 százalékos lett volna az infláció. Az ételek, italok és dohánytermékek 3,5, a szolgáltatások 2,3, a nem energetikai ipari termékek pedig 2,1 százalékkal drágábbak, mint egy éve.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.