Gazdaság Lengyel Miklós 2022. február. 07. 16:19

Macron Moszkvában, Scholz Washingtonban igyekszik békíteni

A jelen időszak azt igazolta, hogy ha az európaiak nem beszélnek, akkor mások beszélnek helyettük, és a problémák nem oldódnak meg – hangsúlyozta a francia államfő, aki moszkvai útja előtt a Journal du Dimanche-nak nyilatkozott.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Az Oroszországgal folytatott párbeszéd intenzitása és ez a moszkvai út megakadályozhatja a katonai konfliktust – jelentette ki Emmanuel Macron, aki többször is beszélt Putyin elnökkel telefonon az Ukrajna körül kialakult helyzetről, majd hétfőn délután személyes látogatásra is megérkezett Moszkvába. A francia sajtó párhuzamot von a francia államfő mostani moszkvai látogatása és Nicolas Sarkozy exelnök közvetítő szerepe között. A magyar származású francia köztársasági elnök 2008-ban döntő mértékben járult hozzá ahhoz, hogy megoldódott a Grúzia körüli válság. Macron most ráadásul egész Európa nevében beszélhet, hiszen ebben a félévben Franciaország az Európai Unió soros elnöke.

A NATO és az Európai Unió megosztott Ukrajna ügyében. Macron moszkvai útja előtt egyeztetett Joe Biden amerikai elnökkel is, aki szerint Putyin katonai akciója nagyon is valószínű. Az amerikai álláspontot támogatja Nagy-Britannia és a frontországok, vagyis Lengyelország és a balti államok is.

Az USA épp most kötött katonai egyezményt Szlovákiával, amelyben az is szerepel, hogy a két legnagyobb katonai repülőteret az amerikai légierő bármikor igénybe veheti. A régióban a magyar diplomácia a fehér holló: Orbán Viktor moszkvai látogatása a kivétel. A magyar miniszterelnök útja előtt mindenesetre egyeztetett Emmanuel Macronnal. Mind Franciaország, mind Magyarország híve az európai haderőnek, amely megnövelné az Európai Unió beleszólási lehetőségeit az Ukrajnához hasonló ügyekbe.

Putyin a NATO és az EU megosztására játszik

Mind az Ukrajna körül kialakult krízis, mind pedig az energiaválság azt mutatta meg, hogy az USA és az EU érdekei eltérőek lehetnek. Míg Amerika és Oroszország a magas energiaárakban érdekelt, addig Európa épp ellenkezőleg. Az Északi áramlat 2 körül kialakult krízis épp azt tette világossá, hogy Németország – éppúgy mint Franciaország – nem követheti az amerikai álláspontot. Ezért Olaf Scholz kancellár előbb Washingtonba, majd Moszkvába utazik, hogy Macron elnökhöz hasonlóan megpróbálja elsimítani a válságot Oroszország és a Nyugat között.

Nem könnyíti meg a német kancellár dolgát, hogy szociáldemokrata elődje, Gerhard Schröder Putyint támogatja, és az orosz energialobbi fő képviselői közé tartozik.

Olaf Scholz washingtoni útja előtt elmondta a ZDF televízióban, hogy a NATO-partnerek számíthatnak Németországra, hiszen az egyik legnagyobb hozzájárulást ők adják az észak-atlanti szervezetnek. Németország nem szállít fegyvert Ukrajnának, de nagyon jelentős gazdasági segélyt ad. Olaf Scholzot jól ismerik Washingtonban, hiszen pénzügyminiszterként józanul képviselte hazája és az Európai Unió érdekeit.

Mi lesz az Északi áramlat 2 földgázvezetékkel, amely Oroszországból hozna földgázt a Balti-tenger alatt Németországba? Az USA régóta ellenezte ezt a vezetéket, de végül is Angela Merkel német kancellárnak sikerült azt elfogadtatnia Biden elnökkel. Most az Ukrajna körüli válság miatt újra napirendre került a gázvezeték. Olaf Scholz kancellár azt mondta, hogy amennyiben az oroszok megtámadják Ukrajnát, akkor a vezetéken nem jöhet orosz gáz Németországba – emlékeztet a közszolgálati Deutsche Welle. Dehát a német kancellár épp azért tárgyal előbb Washingtonban, majd pedig Moszkvában, hogy az oroszok ne támadják meg Ukrajnát.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.