Gazdaság Lengyel Miklós 2022. január. 17. 17:21

Most a túl kevés gyerek miatt fenyeget demográfiai válság Kínában

61 éves mélypontra süllyedt a gyerekszületési mutató a világ legnépesebb országában, ahol ez immár komoly gazdasági problémának számít, holott korábban a kötelező egyke kísérte a gazdasági reformot. Peking újra a nagy család híve lett: három gyerek az új modell az 1,4 milliárd lakosú országban.

Alig haladta meg a halálozások számát a születéseké Kínában 2021-ben, pedig a hivatalos adatok azt mutatják: az ázsiai országban nem vesztették életüket túlságosan sokan a Covid következtében. 10,62 millió volt a születések és 10,14 millió a halálozások száma.

1960 óta nem volt ilyen lassú a népesség növekedése Kínában, akkor azonban a Nagy Ugrás néven emlegetett gazdaságpolitikai fordulat következtében tömegesen pusztított az éhhalál a világ legnépesebb országában.

Pekingben a demográfusok már tavaly májusban megnyomták a vészcsengőt, mert a nagy népszámlálás, amelyet évtizedenként egyszer tartanak meg, azt mutatta, hogy a lakosság gyarapodási mutatója mindössze 0,53% évente. Ez persze a trendek ismeretében nem volt annyira meglepő, hiszen a megelőző évtizedben is csak 0,57% volt ez a döntő fontosságú mutató.

Reformok

A pekingi vezetés tisztában van a problémával, csak épp nem nagyon vannak eszközei a megoldásra. 2016-ban már megszüntették a kötelező egyke politikáját, és engedélyezték a kétgyerekes család modellt. Egy darabig nőtt is a születések száma, de azután visszaesett. Ennek több oka is lehet, de a legfontosabb az, hogy a gyereknevelés drága. A szülőknek nagyon sokba kerül, ha gyereküket jó szakmához akarják juttatni, nívós iskolákba járatni. A külföldi egyetemek méregdrágák a kínai fizetésekhez képest, ezért nem vállalnak sokan második gyereket Kínában. Pekingben most a háromgyerekes modellt népszerűsítik, de csak kevés családnak jut akkora lakás a városokban, ahol egy ilyen nagy családot fel is lehetne nevelni.

Lassul a gazdaság

Kína éves GDP növekedése kiváló: 8,1%, de a negyedik negyedévben ez már 4%-ra mérséklődött. A londoni Guardian szerint fennáll a veszélye annak, hogy lassul a gazdaság növekedése 2022-ben. Ez komoly politikai kockázatot is jelenthet Hszi Csin-ping elnöknek, mert idén ősszel rendezik meg a Kínát vaskézzel irányító kommunista párt kongresszusát.

Peking maga is elismeri, hogy komoly problémákkal néz szembe a gazdaság. "Hármas nyomás alatt van: szűkül a kereslet, a kínálati oldalt több sokk is éri, mindez kiegészül azzal, hogy a kilátásokat kevésbé optimistán ítélik meg" – mondta a statisztikai hivatal szóvivője Pekingben.

Zsang Zsi-vej, a Pinpoint Asset Management vezető közgazdásza így összegezte a helyzetet a Guardian tudósítójának: "A gazdasági növekedés nyomás alatt áll, és az omikron-járványgócok növelték a lassulás kockázatát Kínában."

zöldhasú
Hirdetés