Decemberben 7,4 százalékos volt az éves infláció itthon, az erős árnyomás azonban többé-kevésbé az egész világot jellemzi. A magas infláció bár általánosságban kedvező az adósoknak, de egyértelműen nem a hitelfelvétel idején. Az egyre növekvő jegybanki alapkamatok ugyanis minden piaci hitelt megdrágítanak, legyen az lakáshitel, személyi kölcsön vagy akár hitelkártya adósság.
Decemberben 7,4 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak az előző évhez képest, ami nem jelentett enyhülést a novemberi, szintén 7,4 százalékos éves infláció után. A kilábalást övező megemelkedő infláció nemcsak nálunk jellemző, a nyugati fejlett gazdaságokat is utolérte. Az euróövezet decemberben mért 5 százalékos inflációja a legmagasabb az euró fennállása alatt, az Egyesült Államok 7 százalékos éves rátája pedig utoljára a nyolcvanas évek elején volt ennél is magasabb.
A megemelkedett inflációhoz a kilábalást kísérő ellátási zavarok mellett a nagyösszegű válságellenes intézkedések is hozzájárulhattak világszerte. Bár ezek a hatások csak a jelenlegi időszak múló eseményeinek tűnnek, vékony jégen táncol az infláció. Ha ugyanis a fogyasztók és az árat meghatározó üzletek hozzászoknak a folyamatos dráguláshoz, a magas infláció hosszú távon is fennmaradhat. Azért, hogy ez ne történjen meg, a jegybankok éles kamatemeléssel igyekeznek hűteni a kedélyeket. Emiatt viszont a hitelfelvétel is jelentősen megdrágul.
Itthon a Magyar Nemzeti Bank (MNB) már 4 százalékra emelte a jelenleg irányadó rátának tekinthető egyhetes betét kamatát. Azóta lassított ugyan, ígérete szerint azonban a most 2,4 százalékos alapkamat ezt az emelést teljes egészében le fogja követni. A dráguló finanszírozás miatt pedig a hitelfelvétel is egyre költségesebb. A Bank360.hu megvizsgálta, milyen csatornákon keresztül emeli a folyamat a kölcsönök kamatát.
A lakáshitelek és a személyi kölcsönök egyre drágulnak
A központi kamatemelés alapvetően befolyásolja a bankok üzleti lehetőségeit. A források ugyanis jelentős mértékben drágulnak a bankok számára az MNB lépéseit követően. A hosszabb távú hitelajánlatokat befolyásoló BIRS referenciamutató 5 éves lejáraton már 4,99 százalékos értéket ért el, miközben két hónapja még csupán 3,9 százalékot tett ki. Az 1 százalékot meghaladó emelkedés pedig az új ajánlatokban is tetten érhető.
A kamatnövekedés először a lakáshitelek ajánlataiban jelent meg, itt már minden nagybank drágított. A bankok többségénél már 70-80 bázisponttal magasabb egy lakáshitel kamata, de a K&H-nál és az OTP-nél az 1 százalékot is felülmúlja a növekedés mértéke. A személyi kölcsönök drágulása karácsony előtt indult el, de a nagyobb bankok többsége már meg is lépte a hiteldrágítást. Ezeknél a bankoknál az áremelkedés több százalékot is elérhetett. A Takarékbank egyik ajánlata például 5,5 százalékponttal nőtt (ha az igénylő nem vállalja a jövedelme bankszámlára érkeztetését), de volt, ahol ugyanő csupán fél százalék körüli kamatemelést hajtott végre más konstrukcióinál. A gyorsan változó ajánlatok között a Bank360 Személyi hitel kalkulátora tud naprakész összehasonlítással szolgálni.
Itt a 26,1 százalékos gyorskölcsön
Az alapkamat emelkedése más módon is megemelheti a tartozásokra fizetett összeget. A maximális teljes hiteldíjmutató (THM) ugyanis több fogyasztási hitelnél is az alapkamat mértékéhez van kötve. A személyi kölcsönöknél és gyorskölcsönöknél maximum 24 százalékponttal lehet magasabb a THM alapkamatnál, a hitelkártyáknál 39 százalékpontot kell hozzáadni a maximális értékhez.
Idén januártól fél évig a december 1-jén érvényes 2,1 százalékos alapkamattal kell számolni. A gyorskölcsönök esetén van is olyan ajánlat, ami eléri az új maximumértéket, a 26,1 százalékos THM-et. A hitelkártyáknál viszont eddig még a 40 százalékos lélektani határ alatt maradt az ajánlatok, az akár 41,1 százalékra emelhető THM-et még nem használták ki a bankok. Az év második felében, július 1-től már a június 1-jén érvényes alapkamat fog számítani, amiben még sok a bizonytalanság, de egy gyorskölcsön esetén nem kizárt idén a 28 százalékos THM sem.
Jól járhatnak a már régóta hitelt fizetők
Akik már korábban felvették a hitelt, azoknak a tartozás szempontjából előnyös a jelenlegi infláció, hiszen reálértéken számolva egyre kevesebb a fennálló adósság. Ezt a könnyebbséget viszont csak akkor érzik a pénztárcájukon, ha a jövedelmük is tartja a lépést az inflációval, azaz nem csökken a reálkeresetük - hívják fel a figyelmet a Bank360.hu szakértői.
A változó kamatozású hiteleseknél sem jelent jelenleg kockázatot a kamatok emelkedése a karácsony előtt bejelentett kamatstop miatt, de ez az intézkedés csak időlegesen, néhány hónapra védi meg őket a negatív hatásoktól. A rendelet alapján nem emelkedhet magasabbra a februártól fizetett összeg a tavaly október végi kamatszint szerinti törlesztőnél, egészen június 30-ig.
* * * Már teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetőek
Sokan fizetnek éves szinten több tízezer forintot csak azért, mert van saját bankszámlájuk. Azonban léteznek már teljesen ingyenes számlacsomagok is! A Bankmonitor bankszámla kalkulátora – a bankolási szokásai alapján - mindenkinek személyre szabottan megmutatja az elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.