A kormánybiztos újabb támadást indított a külföldi kézben lévő kiskereskedelmi láncok ellen.
Magyarország számára fontos a függetlenségre való törekvés, amit az energetika, a pénzügyi szektor, valamint a tágan értelmezett élelmiszeripar területén lehet elérni – mondta Lázár János a Portfolio.hu-nak adott interjúban. A Mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztos úgy fogalmazott: „nagy volumenben jó minőségű alapanyag-termelésre van szükség, például a sertéshús és tejtermelés területén önellátónak kell lennünk, erre ma az ország nem képes, egyedül a csirkehús terén szereztük vissza a szuverenitásunkat.
Én importellenes vagyok. Amellett érvelek, hogy akár állami beavatkozással, magyar feldolgozás legyen a hazai minőségi alapanyag-termelésből, a magyar állam – akár a kiskereskedelem jogszabályi környezetét alakítva – tegyen egy egységes lánc létrejöttéért.”
A láncot úgy képzeli el, hogy abban egymásra építve van jelen a magyar termelő, a magyar felvásárló, a magyar feldolgozó, valamint a nagy- és kiskereskedő.
Abcúg a kiskereskedelmi láncokkal, diszkontokkal, és vivát a hazai élelmiszerláncoknak”
– jelentette ki.
Azt is mondta, „emberi ésszel föl nem fogható, hogy mi a jó nekünk a mai importfüggésben”, hiszen egy ilyen adottságú és ilyen minőségű termőfölddel, illetve édesvízzel rendelkező országtól „elvárható volna, hogy saját magát lássa el élelmiszerrel, és ezzel biztosítsa a vidéki lakosság megélhetését is”.
Arra a felvetésre, hogy van már olyan külföldi kézben lévő kiskereskedelmi lánc, az Aldi, amely kizárólag magyar friss húst fog értékesíteni, Orbán Viktor korábbi kancelláriaminisztere úgy felelt: „Ez csak PR, aki elhiszi, naiv.” Szerinte ezek „a PR-megállapodások nem tudják megoldani azt a – nemzeti érdek érvényesülése szempontjából – hátrányos helyzetet, hogy magyar kézben és domináns pozícióban lévő élelmiszer-diszkontlánc még 30 évvel a rendszerváltás után sincs Magyarországon”.
Lázár úgy látja, hogy „patrióta élelmiszeripari fordulatra” van szükség, ami viszont nem eredményezi majd szerinte azt, hogy „eltűnik a választék, és drágább lesz az élelmiszer. A magyar diszkontláncoknak ugyanolyan jónak, sőt jobbnak kell lennie, mint az említett multiknak, mert a magyar fogyasztók érdeke az első.”
Üdvözlendőnek és támogatandónak nevezte a kormánybiztos, hogy Jellinek Dániel meghatározó tulajdonrészt szerzett az Auchan hazai leányvállalatában, szerinte „sokkal határozottabban kell előre menni”.
Jellinek Dániel: A dalai láma sem mondhatja meg, hogy milyen üzletet kössek
Azt is megkérdezték Lázártól, hogy véleménye szerint szükség lehet-e kormányzati lépésekre annak érdekében, hogy a magyarok továbbra is elfogadható árakon juthassanak hozzá a meghatározó élelmiszerekhez. Kiderült: e téren már nem híve a kormányzati beavatkozásnak, szerinte „a piac működésébe ugyanis – egy ponton túl – beleavatkozni nem szabad, inkább szociális oldalon kell támogatni azokat, akiket leginkább sújt az infláció”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.