Nemrég Dominikán fogta el a rendőrség azt a harmincéves magyar férfit, aki éveken át irányított a Karib-térségből egy bűnszervezetet úgy, hogy annak végrehajtói sok esetben azt sem tudták, miben vesznek részt. A hvg.hu-nak sikerült felkutatnia az egyik ilyen asszisztenst, aki maga is áldozata az ügynek, de legalább nem bukta el a pénzét, ahogy a legtöbb sértett.
„Kedves Álláskereső! Azon ügyből kifolyólag írok mivel, nagyon megtetszett az önéletrajza, amit az asszisztensi állás pályázatunkra küldött be! Kérem vegye fel velem a kapcsolatot Viberen, mivel szeretném meghallgatni minél hamarabb, mivel nagyon sürgősen "tegnapi" kezdéssel keresek a cégünkhöz munkavállalót!” – ezzel a szöveggel kezdődött az e-mail, amely 2016. október elején Sz. postafiókjában landolt. (A szövegeket eredeti formájukban, hibákkal együtt idézzük - a szerk.) A feladó, bizonyos Szántó Balázs azt írta, hogy éppen Belgiumban tartózkodik és csak három hét múlva megy vissza Magyarországra, ezért őt Sz. kizárólag Viberen tudja elérni. Ám „ez nem akadálya a megbeszélésnek és akár egy holnapi próbanapnak sem mivel sok a munka nálunk és betudom osztani!” – állt Szántó levelében, amelyben a férfi a juttatásról is részletesen írt.
A 3 hónapos próbaidő idejére Szántó Balázs nettó 200 ezer forintot, 50 ezer forint értékű cafeteriajegyet, korlátlanul használható céges mobiltelefont és BKV-bérletet ígért, a próbaidő lejárta után pedig 250 ezerre ugrott volna fel a nettó bér. Noha Sz. nem emlékezett arra, hogy bármilyen asszisztensi munkára jelentkezett volna, az önéletrajza ekkor már jó ideje fel volt töltve az egyik legnagyobb álláskereső portálra, ezért Szántó megkeresése nem keltett benne gyanút. És úgy tűnt, Szántónak sürgős az ügy, mert a levelében szó szerint ezt írta: „Ha ma vagy a holnapi nap folyamán megtudunk beszélni mindent, akár holnap próbanapot is el lehet vállalni!”
Sz. ma már tudja, hogy ő egyike annak a több száz embernek, akik – anélkül, hogy tudtak volna róla – a magyar kriminalisztika egyik legszofisztikáltabb csalójának, T. Alexnek dolgoztak.
T. Alexről és elfogásának körülményeiről korábban már részletesen írtunk, miután a rendőrség idén október elején egy nagyszabású sajtótájékoztató keretében számolt be az ügyről:
Évekig tartó vadászat után, Dominikán fogták el az emberek százait lehúzó magyar szélhámost
Budapesttől nyolcezer kilométerre, mindössze telefon és laptop használatával építette fel és irányította a valaha létezett egyik legszofisztikáltabb magyar bűnszervezetet a most mindössze 30 éves T. Alex, akire három éven át vadászott a rendőrség, míg végül a Dominikai Köztársaságban július elején elfogták. A büntetlen előéletű T.
A most mindössze 30 éves T. a Budapesttől nyolcezer kilométerre lévő Dominikáról, mindössze telefon és laptop használatával építette fel és irányította a valaha létezett egyik legkifinomultabb magyar bűnszervezetet. Az egyébként büntetlen előéletű férfira három éven át vadászott a rendőrség, míg végül a Dominikai Köztársaságban július elején az FBI segítségével elfogták.
T. Alex 2014-ben kezdte el kiépíteni a bűnszervezetét: gyanútlan emberek közreműködésével olyan lakásokat adott bérbe, amelyek valójában nem is léteztek. Később szintet lépett és már nem bérbe adta, hanem el is adott olyan ingatlanokat, amelyekhez semmi köze nem volt.
Amikor megpróbáltunk T. Alex nyomába eredni, nagyon kevés információt sikerült megtudnunk róla, a Magyarországon tevékenykedő zsiványok nagy része nem is hallott róla. Nem csoda, hiszen a csaló úgy dolgozott, akár egy fantom. Bár az ügyében indult eljárásnak összesen 130 gyanúsítottja van, a gyanúsítottak közül csak néhányan ismerték személyesen a nagyfőnököt. Épp ettől volt nehezen megfogható az a szervezet, amelyet felépített: a bűncselekményeket végrehajtó emberek egy jelentős része ugyanis szintén áldozat volt. De ha T. Alexről egyelőre keveset is tudunk, sikerült felkutatnunk Sz.-t, a banda által megtévesztett egyik asszisztenst, akinek a révén betekintést kaphatunk abba, hogy milyen módszerekkel dolgoztak a csalók és miként élték meg ezt az átvert emberek.
Nagyon lehengerlő, viszont érzed rajta, hogy tanulatlan, iskolázatlan
– így jellemezte Sz. azt a férfit, akivel 2016 októberében beszélt Viberen és aki Szántó Balázsként mutatkozott be neki. A férfi elmondta Sz.-nek, hogy egy ingatlanhasznosító cég vezetője, és olyan munkatársat keres, aki ingatlanos ügyletekben segít, ha kell, ügyvédhez megy vagy földhivatalba, tehát intéz ezt-azt rugalmasan. A titokzatos férfi egyébként feltehetőleg nem T. Alex, hanem a főnök egyik közvetlen bizalmi embere lehetett. Sz. visszaemlékezése szerint egyáltalán nem volt neki szimpatikus a férfi, de úgy volt vele, hogy egy próbanapot megér a munka.
„Irtózatosan erőszakosnak tűnt a telefonban. Úgy kommunikált, mint aki azt akarja az értésemre adni, hogy ha nem tudok azonnal munkába állni, akkor bukom a nagy lehetőséget, mert lecsap rá más” – mesélte Sz., akit egy 30-as számról hívott fel a férfi. A Viberen használt profilképéről később kiderült, hogy lopott és a valóságban Kid Rock amerikai rockzenész egyik, már elhunyt asszisztensét ábrázolja. A férfi átküldte Sz.-nek a munkaszerződést, a munkaköri leírást, Sz. pedig ezeket visszaküldte kitöltve, az adataival együtt. Ezután a férfi átküldte egy belvárosi, V. kerületi lakás adatait egy rendkívül részletes leírással együtt és jelezte Sz.-nek, hogy hárman érdeklődnek a kiadó ingatlan iránt.
“Megadta a kapukódot, mondta, hogy fönt lesz egy számkódos postaláda, abban lesz a kulcs. A kulccsal menjek be és a szobában a fiókba be lesz készítve a pecsét a hivatalos iratokkal együtt” – mesélte Sz., aki ebből is csak azt vette le, hogy a főnök szereti a precizitást és azt, ha minden elő van készítve.
A 70 négyzetméteres lakást a piaci árnál olcsóbban, 150 ezer forintért kínálták kiadásra. Egy kazahsztáni pár jött először, nekik egy magyar fiú tolmácsolt. Sz. jelezte, hogy a lakást kéthavi kaucióval lehet lefoglalni. A kazahsztáni pár mondta, hogy majd gondolkodnak rajta. Ezt Viberen meg is írta Sz. a “főnöknek”, aki erre válaszul felhívta őt és erősködött, hogy mondja meg nekik: ha nem foglalják le azonnal a lakást, akkor bukják, mert a következő érdeklődő ki fogja venni. Sz. átadta a tolmácsként segédkező magyar fiúnak a telefont, akire a “főnök” ezzel a nyomulós stílusával ráerőszakolta a lakást, így végül a kazahsztáni pár döntött és kifizette a kauciót.
A pár odaadta Sz.-nek a 300 ezer forintot, ő pedig az utasításnak megfelelően egy bankból elutalta a pénzt egy szintén előre megadott számlaszámra. Sz.-nek ezután találkoznia kellett volna egy ügyvéddel, akivel még beszélt is telefonon, de később sem az ügyvéd, sem a “főnök” nem volt elérhető. Másnap a kazahsztáni párnak tolmácsoló magyar fiú Sz.-t hívta fel, mert a külföldiek kezdtek aggódni, hogy bár odaadták a pénzt, de nem kaptak kulcsot és nem tudnak semmit arról, mikor és hogyan költözhetnek be az ingatlanba. „Ekkor esett le, hogy itt tuti valami gáz van” – emlékezett vissza Sz., aki azt tanácsolta az ügyfélnek, hogy menjenek el közösen a rendőrségre feljelentést tenni.
A kerületi rendőrkapitányságra már úgy mentek, hogy Sz. kinyomtatott és magával vitt mindent, ami bizonyítékul szolgálhat: a titokzatos Szántó Balázzsal váltott levelezéseket és Viber üzeneteket is át akarta adni a rendőröknek, de ők semmit nem vettek át tőle ezekből. Pedig már a rendőrségi portán kiderült, hogy rajtuk kívül mások is feljelentést tettek ugyanannak a belvárosi lakásnak az ügyében, tehát a csalók nem csak a kazahsztáni párnak „adták bérbe” ugyanazt az ingatlant. „Később még egy párszor beszéltem a kazahsztáni sráccal, hogy lett-e valami fejlemény az ügyben, de semmi nem történt” – mesélte Sz., aki roppant kellemetlenül érezte magát ebben a szituációban. Ő egyébként nem nyerészkedett az ügyleten, mert bár a Szántó Balázs néven bemutatkozó férfi tízezer forintot ígért a próbanapra, ezt a pénzt nem kapta meg.
A cég, amelynek nevében a csaló fellépett, valójában létezett, a társaság egyik vezetőjét pedig valóban Szántó Balázsnak hívták, Sz. szerint részben ez is az oka, hogy a kezdet kezdetén nem fogott gyanút. T. Alexék módszereire ez mindvégig jellemző volt, a rendőrség jelenlegi adatai szerint összesen 77 létező gazdasági társaság, 21 közjegyző és 6 ügyvéd nevével éltek vissza a hétéves ténykedésük alatt.
Amikor Sz.-t bepalizták, akkor a T. Alex vezette bűnszervezet már két éve űzte ezt az ipart, de szerencséjükre a nyomozók ekkor még nem sejtették, hogy a különféle kerületekben és országszerte felbukkanó hasonló esetek egy kézben futnak össze. Olyannyira nem sejtették ezt, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság csak 2019 elején egységesítette az addig különálló ügyeket, és állított fel egy önálló nyomozócsoportot a csalók beazonosítására és elfogására.
2020 novemberében Sz.-t a rendőrség gyanúsítottként idézte be az ügyben a BRFK-ra. Ekkor külföldön volt, ezért csak később, idén májusban tudott elmenni a kihallgatásra. Miután tisztázódott a szerepe, már tanúként hallgatták meg. A rendőrség négy különböző hangfelvételt mutatott Sz.-nek és arra kérték, ha tudja, válassza ki közülük azt, amelyikkel beszélt. „A nyomozónő lejátszott négy hangfelvételt. Kettőt kapásból kilőttem, mondtam, hogy az nem. A másik kettőt még egyszer meghallgattam és kiválasztottam az egyiket, amelyiknél ráismertem annak a hangjára, akivel beszéltem” – mesélte a májusban zajlott tanúkihallgatásról. Mivel ekkor még T. Alex szabadlábon volt, ezért az, aki Sz.-t átverte, a főnök egyik, korábban elfogott embere volt.
A rendőrség korábbi tájékoztatásában egyébként szerepelt, hogy miután a szervezet vezetőjének több társa lebukott, T. Alex új módszert választott a pénzszerzéshez; már nem adás-vétel útján próbált meg hozzájutni az ingatlanhirdetésekre jelentkező ügyfelek pénzéhez, hanem adathalász programokkal szerezte meg ügyfelei bankszámlaadatait. Az érdeklődőknek azt állította, hogy az eladásra kínált ingatlant jelenleg nem tudják megtekinteni, de e-mailben tud küldeni a megvételre kínált lakásról egy videót. A videó megnézéséhez az érdeklődőnek le kellett töltenie egy programot, amelyet T. küldött neki, ám a telepítés után a csaló már betekintést kapott a sértett számítógépébe és ezen keresztül érzékeny banki adataiba.
Ezután a személyes adataikat felhasználva asszisztensei hamis meghatalmazásokkal új SIM-kártyát kértek a sértettek hívószámához. T. Alex így „ügyfeleinek” bankszámlájához is teljes hozzáférést nyert és azokról átutalásokat hajtott végre az általa felügyelt számlákra.
T. Alexet június 2-án fogták el Dominikán. Vele és társaival szemben csalás, információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás, pénzmosás, információs rendszer vagy adat megsértése, közokirat-hamisítás és hamis magánokirat felhasználása miatt folytatott eljárást. A nyomozók 935 embert hallgattak ki tanúként, 477 strómant, azaz asszisztenst azonosítottak, emellett 13 megyében és Budapesten 114 ingatlanban, a Dominikai Köztársaságban két ingatlanban hajtottak végre kutatást. Ha bűnösnek találja a bíróság, T. Alex hosszú évekre börtönbe kerülhet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.