Nem hozzák vissza a teljesítményösztönzést.
Hiába jelentette be a kormány, hogy szeptembertől – azért, hogy „erőteljesebb” betegellátásra ösztönözzék a szolgáltatókat – ismét az ellátott esetek után finanszírozzák a szakrendelőket és a kórházakat, most mégis elhalasztják ezt a lépést – tudta meg a Népszava. A lap úgy értesült, hogy Takács Péter, az országos kórházi főigazgató alap- és szakellátásért felelős helyettese egy szakmai értekezleten nemrégiben bejelentette: szeptembertől visszamenőleg is marad a járvány alatt is használt átalányfinanszírozás.
A kórházi vezetők egy része örül a döntésnek, mert a betegek fogadását több dolog is megnehezíti, például az Orbán által ígért kórházfestési munkálatok, amik miatt olykor több osztályt is le kell zárni.
Arra egyelőre nincs magyarázat, hogy mi az oka a visszatáncolásnak. Az átalányfinanszírozásnak a járvány alatt az volt az értelme: miután leállították az egyéb páciensek fogadását a Covid-betegek ellátására kijelölt kórházakban, ezek az intézmények nem jutottak volna annyi pénzhez, amivel megőrizhetik a működőképességüket. Így a pandémia alatt a kórházak, szakrendelők egy átlagos havi összeget kaptak, azaz ugyanannyi pénzhez jutottak akkor is, ha sok, és akkor is, ha kevés beteget láttak el. Emiatt azonban nem voltak érdekeltek a betegforgalom növelésében.
(Kiemelt képünk illusztráció!)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.