Az ukrán külügyi tárca vezetője szerint az orosz gázszállítás Magyarországra Ukrajna megkerülésével aláássa Ukrajna nemzetbiztonságát és Európa energetikai biztonságát.
Az ukrán külügyminisztérium bekéreti Budapest kijevi nagykövetét, hogy tudomására hozza az ukrán fél álláspontját a Magyarország és a Gazprom orosz gázipari vállalat hétfői gázmegállapodásáról – közölte kedden az RBK-Ukrajina ukrán televízióval Oleh Nikolenko ukrán külügyi szóvivő.
Nikolenko elmondta: az orosz gázszállítás Magyarországra Ukrajna megkerülésével "aláássa Ukrajna nemzetbiztonságát és Európa energetikai biztonságát", másrészt a megállapodás komoly csapást mért az ukrán–magyar kapcsolatokra.
A külügyi szóvivő hozzátette, hogy az ukrán fél határozott intézkedéseket tesz a nemzeti érdekek védelmében.
Szijjártó Péter külgazdasági miniszter kedden a közösségi oldalán közölte: Magyarország szuverenitása megsértésének tartja, hogy Ukrajna meg akarja akadályozni Magyarország biztonságos gázellátását, Budapest ezt kikéri magának, és a Külügyminisztérium keddre bekérette az ukrán nagykövetet.
Szijjártó Péter bekérette az ukrán nagykövetet
Ukrajna az Európai Bizottsághoz fordul a magyar-orosz gázszerződés miatt. A külügyminiszter szerint az ukránoknak semmi közük ahhoz, hogy mi kivel, miről állapodunk meg.
Szijjártó hétfőn jelentette be, hogy tíz plusz öt évre szóló gázvásárlási szerződést kötött az orosz állami gázszolgáltatóval, a Gazprommal. A szerződés évi 4,5 milliárd köbméter gáz megvásárlására vonatkozik. Ezt a mennyiséget a Gazprom két útvonalon szállítja Magyarországra: 3,5 milliárd köbmétert déli irányból, az október 1-jétől üzembe álló szerb–magyar interkonnektoron keresztül, illetve 1 milliárd köbmétert Ausztria felől.
Az ukrán külügyi tárca erre közleményben reagált, azt írták, meglepődtek és csalódtak Magyarország döntése miatt, miszerint Ukrajnát elkerülő útvonalon történő gázszállítási szerződést kötött.
Bejelentették, hogy kezdeményezik az Ukrán–Magyar Kormányközi Gazdasági Vegyes Bizottság soron következő ülésének elnapolását, ezen kívül az Európai Bizottságtól azt kérik: állapítsák meg, hogy megfelel-e a magyar–orosz gázszerződés az európai energiaügyi szabályoknak.
(Képünkön Jelena Viktorovna Burmisztrova a Gazprom elnökhelyettese és Szijjártó Péter külügyminiszter)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.