Gazdaság MTI 2021. szeptember. 27. 16:09

Aláírta Szijjártó a hosszú távú gázszerződést az oroszokkal

Magyarország hosszú távra szerződött le a Gazprommal.

Tíz plusz öt évre szóló gázvásárlási szerződést kötött az orosz állami gázszolgáltatóval, a Gazprommal Magyarország – jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter. Szijjártó Péter szerint a szerződés „ebben a bizonytalanságokkal teli világban” képes garantálni Magyarország energiaellátásának biztonságát.

A külügyi tárca vezetője azt is közölte, hogy tíz év után van opció a vásárolt mennyiség módosítására, adott esetben csökkentésére. A szerződés évi 4,5 milliárd köbméter gáz megvásárlására vonatkozik. Ezt a mennyiséget a Gazprom két útvonalon szállítja Magyarországra: 3,5 milliárd köbmétert déli irányból, az október 1-jétől üzembe álló szerb–magyar interkonnektoron keresztül, illetve 1 milliárd köbmétert Ausztria felől.

Szijjártó az árat konkrétan nem közölte, csak annyit mondott, hogy

jóval kedvezőbb, mint amit a most lejáró, 1995-ben megkötött szerződés alapján fizetett a magyar fél.

Hozzátette azt is, hogy az EU gázfelhasználásának 48 százaléka tavaly a Gazpromtól származott, s 2021 első hét hónapjában 23 százalékkal nőttek a vállalat európai irányú szállításai. A második helyen a norvég források álltak az előző évben 24 százalékkal. „Magyarországon az energiaellátás biztonsági, szuverenitási és gazdasági, nem pedig politikai kérdés. A lakásokat, házakat, családi otthonokat politikai állásfoglalásokkal kevésbé, gázzal annál inkább lehet fűteni, és ugyanez igaz az ipar működőképességére is” – jelentette ki Szijjártó.

Augusztus végén jelentették be, hogy egyezség jött létre a Gazprommal a szeptember végén lejáró, most érvényben lévő szerződés helyébe lépő, újabb hosszú távú magyar–orosz gázvásárlási szerződés részleteiről.

A Gazprom az EU-t zsarolja, de egyelőre mindenki úgy tesz, mintha nem történne semmi

A földgázárak emelkednek, és ezt akarja kihasználni Oroszország arra, hogy megszerezze az Északi áramlat 2. üzemeltetési engedélyét, amivel megsértenék az uniós piaci szabályokat. A Gazprom kivételezést szeretne a rendkívüli helyzetre hivatkozva - írja a Deutsche Welle portál.

zöldhasú
Hirdetés