Ukrajna az Európai Bizottsághoz fordul a magyar–orosz gázszerződés miatt. A külügyminiszter szerint az ukránoknak semmi közük ahhoz, hogy mi kivel, miről állapodunk meg.
"Szuverenitásunk megsértésének tartjuk, hogy Ukrajna meg akarja akadályozni Magyarország biztonságos gázellátását, ezt kikérjük magunknak és az ukrán nagykövetet keddre bekérettük a Külgazdasági és Külügyminisztériumba" – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebookon.
Szijjártó hétfőn jelentette be, hogy tíz plusz öt évre szóló gázvásárlási szerződést kötött az orosz állami gázszolgáltatóval, a Gazprommal. A szerződés évi 4,5 milliárd köbméter gáz megvásárlására vonatkozik. Ezt a mennyiséget a Gazprom két útvonalon szállítja Magyarországra: 3,5 milliárd köbmétert déli irányból, az október 1-jétől üzembe álló szerb–magyar interkonnektoron keresztül, illetve 1 milliárd köbmétert Ausztria felől.
Aláírta Szijjártó a hosszú távú gázszerződést az oroszokkal
Magyarország hosszú távra szerződött le a Gazprommal.
Az ukrán külügyi tárca erre közleményben reagált, azt írták, meglepődtek és csalódtak Magyarország döntése miatt, miszerint Ukrajnát elkerülő útvonalon történő gázszállítási szerződést kötött.
Bejelentették, hogy kezdeményezik az Ukrán–Magyar Kormányközi Gazdasági Vegyes Bizottság soron következő ülésének elnapolását, ezen kívül az Európai Bizottságtól azt kérik: állapítsák meg, hogy megfelel-e a magyar–orosz gázszerződés az európai energiaügyi szabályoknak.
Szijjártó Péter azt mondta, mélységesen felháborítja az ukrán kormánynak az a döntése, hogy az EB-nél támadják meg a szerződést.
A miniszter azt is hozzátette: "az ukránoknak semmi közük ahhoz, hogy mi kivel, miről állapodunk meg". Szuverenitásunk és nemzetbiztonsági érdekeink súlyos megsértésének tartjuk, hogy meg akarják akadályozni hazánk biztonságos gázellátását, a magyar emberek otthonainak fűtését és az ipar működtetését – tette hozzá.
Szijjártó Péter szerint az ukrán fél lépése barátságtalan, a sok támogatás után – mint a lélegeztetőgépek, egészségügyi felszerelések, katonák ápolása, gyerekek üdültetése, beruházások finanszírozása –, amit Ukrajna eddig Magyarországtól kapott.
"A szuverenitásunk megsértésére tett kísérletet kikérjük magunknak, az ukrán nagykövetet mára a külügyminisztériumba bekérettük" – írta Facebook-oldalán a külügyi tárca vezetője.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.