Gazdaság hvg.hu 2025. január. 01. 20:01

Leállt az orosz földgáz ukrajnai tranzitja

Ezután Magyarországra is csak Törökországon keresztül érkezik az orosz gáz.

Az Oroszország és Ukrajna közötti gáztranzit-megállapodás január 1-jén a kora reggeli órákban szűnt meg, ezzel szünetel a gázszállítás az Európai Unió és Moszkva közötti legrégebbi útvonalon. A lépés várható volt, miután Kijev többször is kijelentette, hogy nem hosszabbítja meg a megállapodást a folyamatban lévő háború közepette – írja a Sky News.

A lépést Herman Haluscsenko ukrán energiaügyi miniszter jelentette be egy nyilatkozatban. „Ez történelmi esemény. Oroszország elveszíti piacait, pénzügyi veszteségeket fog szenvedni. Európa már meghozta a döntést, hogy lemond az orosz gázról” – mondta a tárcavezető.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Moszkva eddigi egyik legnagyobb vereségének nevezte az orosz földgáz ukrajnai tranzitjának leállítását. „Amikor Putyin több mint 25 évvel ezelőtt hatalomra került Oroszországban, az Ukrajnán keresztül Európába szállított gáz éves szinten több mint 130 milliárd köbméter volt. Ma az orosz gáz tranzitja nulla” – írta a Telegramon. Hozzátette, hogy Oroszország az energiaforrásokat fegyverként használta fel, és cinikus módon az energiával zsarolta kereskedelmi partnereit.

Emlékeztetett, hogy most közös feladat Moldova támogatása az energiaátalakítás időszakában. Ezzel arra utalt, hogy az orosz gázszállítás leállítása legsúlyosabban előreláthatólag Moldovát érinti. Az országban december közepén már szükségállapotot vezettek be az energiaellátásban kialakult bizonytalanság miatt, a tervek szerint harmadával kell csökkenteni a gázfelhasználást. Az oroszbarát szakadár, Dnyeszteren túli vezetés ezt a háztartásokban kezdené a fűtés- és a melegvíz-szolgáltatás korlátozásával.

A Gazprom orosz gázvállalat a leállás miatt várhatóan közel 5 milliárd dollár értékesítési veszteséget szenved el. Oroszország azonban továbbra is exportál gázt a fekete-tengeri TurkStream gázvezetéken keresztül egyrészt a török belső piacra, másrészt a közép-európai fogyasztóknak, köztük Magyarországnak és Szerbiának is.

Az Európai Bizottság nyilatkozata szerint az unió felkészült a leállásra, mert az infrastruktúra „elég rugalmas ahhoz, hogy alternatív útvonalakon keresztül nem orosz eredetű gázt szállítson Közép- és Kelet-Európába”.

A lengyel külügyminiszter Radoslaw Sikorski szerint az orosz földgáz ukrajnai tranzitjának leállítása újabb győzelmet jelent Finnország és Svédország NATO-csatlakozása után. Kevésbé értékeli a lépést Robert Fico szlovák miniszterelnök, aki már korábban jelezte, hogy megtorló intézkedéseket vezethetnek be Ukrajnával szemben abban az esetben, ha Kijev valóban leállítja az orosz gáz tranzitját Szlovákia felé.

zöldhasú
Hirdetés