Oroszország közölte, hogy megvédi polgárait Moldova szeparatista régiójában
A földgázellátási zavarok miatt alakult ki feszültség Moldova és a területén található szeparatista Dnyeszter Menti Köztársaság között.
A földgázellátási zavarok miatt alakult ki feszültség Moldova és a területén található szeparatista Dnyeszter Menti Köztársaság között.
A 22 éves moldovai állampolgárt embercsempészettel is vádolták, a vele egy autóban utazó nepáliakkal együtt elmenekült a baleset helyszínéről.
80 éve még nem létezett olyan, hogy moldáv nép, ez egy szovjet konstrukció volt, ami arra szolgált, hogy a régi orosz területi igényeknek megfelelően a második világháború után a Szovjetunióhoz csatolt Besszarábiát kulturálisan is le lehessen választani Romániáról. Persze a helyzet még ennél is bonyolultabb, mivel szép számmal élnek a területen olyanok, akik se nem románok, se nem oroszok, viszont Moszkvától várnak védelmet a románosítási törekvésekkel szemben. Egyebek között ez volt az oka annak, hogy alig néhány évvel a Szovjetuniótól történt elszakadás után, immáron demokratikus választásokon, éppen azt a kommunista garnitúrát szavazta vissza a nép a hatalomba, amelyet annak idején elkergetett. Ez az ellentmondás a néhány hete tartott, EU-s integrációról szóló népszavazás eredményein is meglátszott – minimális többséggel győzött az EU-párti álláspont.
Különös ez a nemzetközi cikkválogatás, hiszen amikor önök ezt olvassák, már szinte biztosra vehető, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok következő elnöke, ugyanakkor ennek ismeretében is érdekesek a nemzetközi lapokban az elmúlt egy napban, az utóbbi órákban fölvetett kérdések. Az amerikai elnökválasztás mellett a FAZ a szlovák–kínai kapcsolatokkal, a Washington Post a moldovai választással, a Financial Times pedig a súlyos spanyolországi esőzésekkel foglalkozik.
„Ezek a választások sem demokratikusak, sem igazságosak nem voltak” – jelentette ki a Kreml szóvivője, miután ismét az Európa-barát Maia Sandu győzedelmeskedett.
Európai uniós vezetők, államfők, kormánytagok és európai pártok gratulálnak Maia Sandu újjáválasztott moldovai elnöknek. A magyar kormány egyelőre hallgat, holott egy héttel korábban Grúzia esetében már a szavazatok hetvenszázalékos összeszámolásánál gratulált Orbán Viktor.
A szavazatok 55 százalékát megszerző Sandu második elnöki ciklusát kezdheti meg.
Az utolsó néhány urna tartalma döntött, de végül többségbe a csatlakozást támogatók a népszavazáson.
97,70 százalékos feldolgozottságnál 50,10 százalék a nemek, 49,90 az igenek aránya az EU-csatlakozást támogató alkotmánymódosításról szóló népszavazáson.
Ugyanazt akarja elérni Oroszország Moldovában pénzzel és propagandával, mint Ukrajnában rakétákkal és tüzérséggel: Moszkva-barát kormányzat hatalomra segítését. Az elnökválasztáson és EU-s népszavazáson derül ki, mennyire hatékony a „békésebb” módszer.