Világ HVG 2024. október. 21. 05:27

Alig néhány szavazaton múlhat Moldova EU-referenduma

97,70 százalékos feldolgozottságnál 50,10 százalék a nemek, 49,90 az igenek aránya az EU-csatlakozást támogató alkotmánymódosításról szóló népszavazáson.

A szavazatok 97,70 százalékának megszámlálása után szűk, 0,2 százalékpontos többségben vannak a nemmel szavazók Moldova Európai Unióhoz való csatlakozásról szóló népszavazásán a hivatalos eredmények szerint. Nem szavazatból 725 108, igenből pedig 2997-tel kevesebb, 722 111 érkezett be eddig, a 2219 szavazókörből még 51 szavazatai vannak hátra.

A szavazatszámlálás eleinte – meglepetésre – a nem szavazatok többségét mutatta, a feldolgozottság növekedésével azonban fokozatosan csökkent a különbség. Még 92 százalékos feldolgozottságnál is 52 százalékos többségben voltak azok, akik a “Támogatja-e az alkotmány módosítását annak érdekében, hogy Moldova csatlakozhasson az Európai Unióhoz?” kérdésre nemmel feleltek a Reuters beszámolója szerint, míg a BBC a szavazatok 97 százalékának megszámlálása után a nemek 50,3 százalékos többségéről számolt be.

A választás előtt a moldovai rendőrség azzal vádolta meg Ilan Shor orosz állampolgársággal is rendelkező, moldovai-izraeli oligarchát, hogy legalább 130 ezer szavazót fizetett le, hogy a népszavazáson nemmel szavazzanak, a párhuzamosan futó elnökválasztáson pedig a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu ellenfeleit támogassák.

Sandu az elnökválasztáson magabiztos, de a vártnál kisebb többséggel végzett első helyen, 97,61 százalékos feldolgozottságnál a szavazatok 41,86 százalékát kapta. Mivel eredménye elmaradt a szavazatok 50 százalékától, így november elején második fordulót rendeznek, amelyben ellenfele a korábbi főügyész, az első körös szavazatok 26,32 százalékát begyűjtő Stoianoglo Alexandr lesz.

A hétvégén Brüsszel és Moszkva közül választanak a moldovaiak

Ugyanazt akarja elérni Oroszország Moldovában pénzzel és propagandával, mint Ukrajnában rakétákkal és tüzérséggel: Moszkva-barát kormányzat hatalomra segítését. Az elnökválasztáson és EU-s népszavazáson derül ki, mennyire hatékony a „békésebb” módszer.

Hirdetés
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.