A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke egy konferencián bírálta a Magyar Nemzeti Bankot.
Kritikusan beszélt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) politikájáról a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a Nemzeti Közszolgálati Egyetem konferenciáján tartott előadásában – derül ki a Portfolio.hu beszámolójából. Parragh László szerint az elmúlt időszak eredményeit a kormány, a kamara és a jegybank együttműködésére lehetett alapozni, utóbbira azonban „ma azért már nem ennyire igaz”, hogy kooperál.
A koronavírus-járvány miatt kialakult válság kezelésének leghatékonyabb eszköze a Széchenyi Kártya szerinte, ám – mondta – néha maga is megijed, mekkora ebben a növekedés. Azt is hangsúlyozta, hogy nem volt más választásuk, mint bevetni ezt, a jegybank ugyanis azzal, hogy az újraindítás időszakában szüntette meg a Növekedési Hitelprogram kkv-k számára elérhető olcsó hiteleit,
veszélyhelyzetet teremtett a gazdaságban”.
Az MKIK évek óta jelzi, hogy az inflációs pálya rosszabb, mint ahogy az MNB mondja, a szerkezete meg még annál is rosszabb – jelentette ki Parragh. „Az unión belül nálunk a legmagasabb a pénzromlás, az az állítás pedig megmosolyogtat, hogy most rossz, de majd három hónap múlva jobb lesz. Ez nem így van, sajnos egyszerűen nem igaz” – magyarázta, hozzátéve: „a kamatpálya, amit felrajzoltunk a kedvezményes, nullás kamatozású hitelezéssel, fog még nekünk fejfájást okozni”. Az MNB egyébként kedden éppen azt jelezte, hogy három hónap múlva kerülhet a csúcsra az infláció, a kamatpályát pedig ennél hosszabb időszakra tervezik a monetáris politika irányítói.
Parragh úgy látja, hogy ma már a túlfűtöttség kockázata jelenik meg a gazdaságban, és arra számít, hogy a gazdasági növekedés és az infláció összefüggéséről „még sokat fogunk polemizálni a következő időszakban”. Parragh kijelentése a túlfűtöttségről azért érdekes, mert a jegybank elnöke is épp erre hivatkozva bírálja a szerinte túlköltekező kormányt – Matolcsy György szerint ez a túlfűtöttség okozza a magasabb inflációt is.
Parragh bírálatának legfontosabb eleme először a Világgazdaság június elején az MKIK-elnök mellett Orbán Viktor miniszterelnök, Varga Mihály pénzügyminiszter és Matolcsy György jegybankelnök részvételével tartott konferencián hangzott el. Akkor beszéltek arról, hogy a jegybank által leállított hitelprogram helyét az állam veszi át, ennek keretében tovább bővül a Széchenyi hitelprogram is.
Az MKIK elnöke arról is beszélt, hogy a koronavírus leküzdéséhez kötelezővé kellene tenni a védőoltást. "Engem nem kérdeztek meg 1-2 évesen, hogy kérem-e a kanyaró vagy a tuberkulózis elleni oltást, hanem beadták, de az oltások miatt ma nincsenek is ilyen betegségek. „Az államnak keményebben kellene belenyúlnia ezekbe a folyamatokba” – fogalmazott a Portfolio tudósítása szerint. Parragh korábban csak arról beszélt, hogy bizonyos munkakörökben lenne erre szükség, ennek érdekében készek akár jogszabály-módosítás kezdeményezésére is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.