Tömeges jelenség, hogy jogszerűtlenül kirúgják azt, aki nem oltatja be magát – mondta Parragh László. A héten egyeztetnek a munkaadókkal, és állítólag majd a munkavállalókat is megkérdezik, de ők nem állnak ellen az MKIK-elnök szerint.
Egy olyan javaslaton dolgozik a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), amely lehetővé tenné a vállalatoknak, hogy bizonyos munkakörökben kötelezővé tegyék a koronavírus elleni védőoltást – írja a Portfolio. Parragh Lászlótól, az MKIK elnökétől úgy tudja a lap, hogy a javaslat elsősorban azokra a szakmákra vonatkozna, ahol a munkavállalók több emberrel érintkeznek – például rendészeti szervek alkalmazottaira, a közösségi közlekedésben dolgozókra, éttermi alkalmazottakra –, de ennek végső soron egészségügyi-szakmai döntésnek kell lennie.
Parragh azzal érvelt a kötelező oltás mellett, hogy az nemcsak egészségügyi szempontból indokolt, hanem a gazdasági logika is ezt diktálja: a vállalatvezetők tartanak ugyanis attól, hogy a járvány terjedése és helyi fertőzések miatt leáll a tevékenységük.
Parragh elmondása szerint eddig is tömegesen létező jelenség volt, hogy a munkaadók kirúgták azt, aki nem olttatta be magát, és ha átmegy a javaslatuk, akkor ez végre jogszerű lenne.
A munkaadói oldallal ezen a héten indulnak az egyeztetések az MKIK-elnök szerint, és ha ezek lezajlanak, akkor akár már a héten elkészülhetnek a javaslattal. Parragh állította a lapnak, hogy egy olyan felmérés is előkészületben van, ami a munkavállalók álláspontját vizsgálja, de hogy ez mikorra valósulna meg, arra már nem tért ki. Azt minden esetre megjegyezte, hogy nem tapasztalják, hogy ellenállnának a munkavállalók, amikor jogsértő módon kötelezővé teszi számukra az oltást egy-egy munkaadó.
Orbán Viktor múlt héten azt nyilatkozta, hogy az oltás kötelezővé tételnek, „a kényszerítésnek” nem a híve, viszont az egészségügyi dolgozók esetében kivételt tesz a kormány.