Gazdaság Bank360.hu 2021. július. 30. 09:58

Hol, mennyibe kerül most bankolni 250 ezer forintos jövedelemmel?

A bankváltás egy meglepően egyszerű művelet: a legtöbb banknál online, webkamerán keresztül megoldható a számlanyitás, az egyszerűsített bankváltás lehetőségének köszönhetően pedig az előző számla lezárásával járó fióklátogatás is megspórolható. Ennek ellenére még mindig kevesen váltanak azért bankot, mert máshol kedvezőbb szolgáltatást találtak - pedig ezzel évente akár több tízezer forintot is megspórolhatnának az ügyfelek.

Az online szolgáltatások fejlődésének köszönhetően lényegesen egyszerűbbé vált a koronavírus-járvány alatt a banki ügyintézés, többek között az otthonról történő számlanyitásra is egyre több pénzintézetnél van lehetőség. A folyamat így nem vesz igénybe többet negyed óránál, de személyesen sem tart sokkal tovább egy számlanyitás. Ennek ellenére kevesen élnek a lehetőséggel - inkább a megszokott banknál és számlánál maradnak, még akkor is, ha az többe kerül, mint egy másik.

Mekkora a különbség a számladíjak között?

Több tényezőtől is függ, hogy mekkora a különbség a különböző számlák díjai között, ugyanis más számlacsomag lehet ideális egy diáknak, egy fiatal dolgozó felnőttnek és egy nyugdíjasnak. Ez nem meglepő, hiszen az igényeik is eltérőek, ha a pénzről van szó, ez pedig már önmagában is jó indok lehet a váltásra, hiszen korántsem biztos, hogy egy ügyfél jelenlegi élethelyzetében ugyanaz a bank kínálja az ideális számlacsomagot, mint korábban.

A Bank360 bankszámla kalkulátora személyre szabott ügyfélprofillal segít az összehasonlításban, így pontosabb eredményt kaphatunk, ha a számlaköltségekre vagyunk kíváncsiak.

Havi nettó 250 ezer forintos jövedelemmel számolva 35 év alatt az OTP Bank Smart számlacsomagja az első évben akár 3396 forintos éves díjjal is igénybe vehető, ha az alapbeállításokkal számolunk - ez három bankon kívüli elektronikus átutalást, két rendszeres átutalást, öt csoportos beszedést és tíz bankkártyás vásárlást foglal magában, de a kalkuláció során ezeket természetesen lehet módosítani. A második évtől ezen felül az éves kártyadíjat kell kifizetni, ami 2475 forint.

A Budapest Bank Zéró számlájánál a számlavezetés ingyenes havi nettó 250 ezer forintos jövedelem esetén, a kártyadíj és a kalkulációban szereplő tranzakciók költsége pedig évente 12 266 forintra jön ki - ez egy személyre szabott kalkulációval változhat.

A CIB Bank ECO számlájának az éves díja sem sokkal magasabb az első évben, mindössze 4452 forint, ha ugyanezeket a beállításokat használjuk. Ebben az időszakban nem kell fizetni a rendszeres és az eseti elektronikus utalásért sem, a második évtől azonban igen, így az első év után az éves díj meghaladja a kilencezer forintot.

Az Erste Bank Egyszámla Díjcsomag esetén az éves költségünk – a fenti beállításokkal számolva – 16 802 forint, az első és a következő években is.

A K&H Bank minimum plusz számla esetében az első három hónapban nem kell csomagdíjat fizetni - az első év így 6780 forintra jön ki, a második évtől pedig 13 686 forint az éves díj, mivel az első évben a főkártya is ingyen van.

A Raiffeisen Bank nem tesz különbséget az első és a második éves díjak között, az éves díj mindkét időszakban 5499 forint.

A Sberbank Fair számlacsomagja az első évben 6797 forintra jön ki - ennek az összegnek körülbelül a felét a kártyadíj teszi ki, a tranzakciók díja viszont kifejezetten kedvező. A második évtől 10 475 forintos díjjal számolhatnak azok az ügyfelek, akik a Fair csomagot választják.

Az UniCredit Bank Mobil Aktív Plusz számlacsomagja az első évben mindössze 5988 forintba kerül, mivel a főkártya díját elengedi a pénzintézet. A második évtől ezzel együtt már 12 956 forintot kell fizetni a tranzakciók díjaival együtt.

Magasabb jövedelemmel kedvezőbb ajánlatokat találhatunk

Hiteligénylésnél kedvezőbb kamatot jelent a magas jövedelem, bankszámlanyitásnál pedig alacsonyabb díjakat - akár néhány tízezer forint is elég lehet ahhoz, hogy kedvezőbb számlacsomagot tudjunk igénybe venni. Havi nettó 280 ezer forint feletti jövedelemmel a fenti ajánlatoknál kedvezőbb a Gránit Bank Bajnok számlája, amelynél az első évben mindössze 2400 forint a számlaköltség. A második évtől 5790 forintos díjjal számolhatnak az ügyfelek, vagyis két év alatt még mindig tízezer forint alatt maradnak a költségek.

Az UniCredit Banknál éppen 300 ezer forintos jövedelem felett érvényesíthetők plusz kedvezmények, ennek köszönhetően az első éves díj akár háromezer forint alatt is maradhat, a második évtől viszont közel tízezer forint is lehet az éves díj, ami nagyrészt a magasabb, közel hétezer forintos kártyadíjnak köszönhető.

A Sberbank díjai is kedvezőbbek 300 ezer forint felett: az első éves díj 5717 forint, a második évtől pedig 9395 forintos díjra lehet számítani. Itt is a kártyadíj teszi ki a költség nagyobb részét, a tranzakciós költségek az alacsonyabbak közé tartoznak.

A pénzhasználati szokások is jelentősen befolyásolják a költségeket

A nettó jövedelem mellett az elvégzett tranzakciók is befolyásolják a költségeket - ezt a Bank360 kalkulátora is megmutatja, ha összehasonlítjuk a különböző ügyfélprofilokat. A kevesebb utalást, de több kártyás fizetést bonyolító ügyfelek például még olcsóbban bankolhatnak, akár mindössze évi 1500 forintért.

Ennél magasabb, átlagosan 10-20 ezer forint közötti éves költséggel számolhatnak szinte minden nagybanknál azok, akik a készpénzt preferálják - számukra a havi két ingyenes lehetőségen túl a készpénzfelvétel okozhat többletköltséget.

Érdemes tehát személyre szabott kalkulációt elvégezni, így biztosak lehetünk benne, hogy a saját pénzhasználati szokásainkhoz illeszkedő ajánlatok közül válogathatunk.

* * * Már teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetőek

Sokan fizetnek éves szinten több tízezer forintot csak azért, mert van saját bankszámlájuk. Azonban léteznek már teljesen ingyenes számlacsomagok is! A Bankmonitor bankszámla kalkulátora – a bankolási szokásai alapján - mindenkinek személyre szabottan megmutatja az elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.

zöldhasú
Hirdetés