Gazdaság Dezső András 2021. július. 16. 06:00

A kémügyben gyanúsított volt Varga Mihály-tanácsadó kiadatását kérik Amerikától

Dezső András
Szerzőnk Dezső András

Az Egyesült Államokban kaphatott politikai menedékjogot, most viszont a kiadatását kéri a bíróság annak a Bukta Bélának, akit az elmúlt évtizedek egyik legbizarabb kémügyében mentettek fel, de hamis tanúzás miatt még mindig folyik ellene eljárás – tudta meg a hvg.hu.

Idén januárban európai elfogatóparancsot adott ki a Pesti Központi Kerületi Bíróság a 47 éves Bukta Béla ellen. A 2006–2007-ben Varga Mihály jelenlegi nemzetgazdasági miniszter politikai és gazdasági tanácsadójaként dolgozó Bukta még 2019-ben hagyta el Magyarországot és az Egyesült Államokban kért politikai menedékjogot. Bukta azután ment külföldre, hogy a bíróság felmentette egy olyan kémügyben, amelynek középpontjában egy “Birodalom” nevű titokzatos társaság állt. A rendőrség egyebek mellett azzal gyanúsította meg a “Birodalmat”, hogy 2008-ban Maxin Norbert megbízásából Bukta az amerikai nagykövetség egyik fedésben dolgozó hírszerző tisztjének bizalmas minősítésű honvédségi dokumentumot adott át, konkrétan a honvédség tízéves védelmi tervét. De a kémügyben olyan vádak is szerepeltek, miszerint Bukta 2010 nyarán a MÁV, a Malév, a BKV adósságállományát tárta fel a Nemzetközi Valutaalap (IMF) delegációvezetőjének, Irina Ivascsenkónak.

A vád, miszerint a “Birodalom” tagjai, köztük Bukta az Egyesült Államoknak, az IMF-nek és a Svájci Alapnak kémkedtek, a bíróságon már nem állt meg, a vádlottakat jogerősen felmentették. A bíróság úgy ítélte meg, hogy a „Birodalom” valójában egy baráti társaság, nem pedig egy kémszervezet, a vád tárgyává tett magatartás pedig nem alkalmas kémkedésre. És noha Buktát ebben az ügyben felmentették, a kémügy mellett a NAV is büntetőeljárást indított bűnszervezetben elkövetett csődbűntett gyanújával, és eljárás indult hamis tanúzás miatt. Ezek az ügyek összefüggenek, méghozzá azzal a Maxin Norberttel, aki a hatóságok szerint a “Birodalom” vezetője volt és akit egyébként a kémügyben – Buktához hasonlóan – felmentettek.

A NAV-os eljárás főszereplője az IBM egyik egykori magyarországi partnervállalata, egy Polygon nevű cég, ahol a gyanú szerint milliárdoknak veszett nyoma. A Polygon egykori ügyvezetője, Osvarth Zoltán jelentette be a rendőrségen annak idején, hogy Maxin Norbert eltűnt. Az eltűnési ügyben a rendőrség eljárást indított. És itt jön a hamis tanúzás, ugyanis a vád szerint Maxin ismerősei-barátai, köztük Bukta Béla eltitkolta a hatóságok elől, hogy hol lehet Maxin. Az a Maxin, akiről ekkor már az a hír is elterjedt, hogy meggyilkolták. De aztán kiderült, hogy az üzletember nagyon is életben van.

Miután a kémügyben a bíróság Buktáékat felmentette, a hamis tanúzás miatt indult büntetőeljárás elől a férfi 2019-ben az Egyesült Államokba ment és politikai menedékjogot kért. Ezt akkor azzal indokolta, hogy szerinte az ellene folyó eljárásban nem tud tisztességesen védekezni. Miután ugyanis a kémügyben zajló nyílt eljárás során megtudta, hogy titkos megfigyelés zajlott ellenük, a kémperben viszont kiderült, hogy ártatlanok, ő és Maxin is be akartak tekinteni a titkos rendőrségi aktákba. Ezt azonban a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) megtagadta, ezért Buktáék közigazgatási bírósághoz fordultak. Sikerrel, mivel a bíróság jogerősen kötelezte az NNI-t, hogy folytasson le új eljárást, de ennek a rendőrség nem tett eleget. Bukta ekkor döntött úgy, hogy Amerikába megy. Arról, hogy végül megkapta-e a menedékjogot, hivatalosan nincs információnk, de úgy tudjuk, a férfi azóta legálisan tartózkodik az Egyesült Államokban. Ez pedig arra utal, hogy politikai menedékjogot kaphatott.

A hamis tanúzás ügyében folyó eljárás a Pesti Központi Kerületi Bíróságon van folyamatban. A bíróság januárban európai elfogatóparancsot adott ki Bukta ellen, akit tehát jelenleg is köröznek, így ha az Egyesült Államokból Európába utazna, feltehetőleg azonnal őrizetbe vennék. Nemrég pedig a bíróság kérte, hogy az Egyesült Államok adja ki a férfit Magyarországnak. Ha viszont helytálló az értesülésünk és Bukta már megkapta a menedékjogot, akkor valószínűleg a bíróság kérését az amerikai igazságügyi szervek elutasítják.

zöldhasú
Hirdetés