Gazdaság Bank360.hu 2021. július. 07. 16:15

Megint emelkedett a babaváró hitel referenciakamata: mit jelent ez az igénylőknek?

Ismét felfelé kúszott a babaváró hitel ügyleti kamatát meghatározó referenciaérték, 1,83 százalékról 1,89 százalékra. Így az augusztusi igénylők magasabb kamatra számíthatnak, mint a júliusiak - ez a később esetlegesen visszafizetendő kamattámogatás összegét befolyásolja. Kiszámoltuk, mennyivel emeli meg a büntetőkamat összegét a változás, emellett azt is megnéztük, hogyan teljesített az indulás óta az éppen kétéves kölcsön, ami akár vissza nem térítendő támogatássá is alakítható.

Tovább emelkedett a babaváró hitelre vonatkozó referenciakamat, az Államadósság Kezelő Központ által közzétett adatok szerint július elején 1,89 százalékra nőtt ez az érték, az előző havi 1,86 százalékról. Az emelkedő tendencia hónapok óta tart, a támogatás indulását követő két hónapot leszámítva nem kellett ilyen magas referenciakamattal számolni, mint most.

Mit jelent az emelkedő referenciakamat az igénylőkre nézve?

A babaváró hitel az állami kamattámogatás miatt az igénylőknek kamatmentes törlesztéssel vehető igénybe, tehát alapesetben nem kell foglalkozniuk azzal, hogy milyen irányba változik a referenciakamat - a kamatra vonatkozó számokkal csak az állami támogatás mértékéről szóló tájékoztatóban fognak találkozni.

Előfordulhat azonban, hogy vissza kell fizetni a támogatási összeget - például mert idő előtt elvált az igénylő pár vagy mert nem teljesítették a gyermekvállalásra vonatkozó feltételt a futamidő első öt évében. Utóbbinál a meghatározott időtartam miatt kiszámolható, hogy mekkora összeget kellene visszafizetni.

A júliusi igénylőkre az 1,83 százalékos érték vonatkozik, ez alapján nekik a kamattámogatás időszakában az ügyleti kamat 4,38 százalék. Az augusztusi igénylőkre viszont már a magasabb, 1,89 százalékos érték fog vonatkozni, az ügyleti kamat így 4,46 százalékra módosul. Ezt figyelembe az alábbiak szerint alakul a visszafizetendő összeg a Bank360 kalkulációja alapján az ötödik év végén, ha nem teljesül a gyermekvállalás. Az augusztusban szerződőknek az egy összegben visszafizetendő összeg akár a kétmillió forintot is meghaladhatja. Összehasonlításképp: azoknak, akik 2019 decemberében adták be az igénylést, mindössze másfél millió forint lenne a visszafizetendő összeg.Az igénybe vett kamattámogatás visszafizetését követően a fennmaradó tőketartozást szintén kamattal terhelve kell tovább fizetni - ennek a mértékét az ötéves kamatforduló után meghatározott referenciaérték határozza majd meg.

 Az emelkedő referenciakamat nem befolyásolja a folyósítási volument

A babaváró hitel igénylésénél alapvetően senki nem a kamattámogatás visszafizetésére gondol, így érthető módon az esetleges büntetés nem befolyásolja az érdeklődést a támogatás iránt. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb folyósítási adatai szerint a babaváró hitelből májusban 48,87 milliárd forintot folyósítottak a bankok - ez minimálisan elmarad az áprilisi 49,65 milliárd forintos eredménytől.

A folyósítási adatok az alábbi szerint alakultak az indulás óta:

Látható, hogy az indulásnál hatalmas érdeklődés övezte a programot, majd az első négy hónapot követően állt be a folyósítási volumen a havi 50-60 milliárd forintos szintre. A koronavírus-járvány kitörését követően valamelyest csökkent az igénylők száma, de a havi 40-50 milliárd forint körüli folyósítást a mai napig sikerült tartani.

Ez abból a szempontból meglepő, hogy a babaváró hitel sokáig együtt mozgott a lakáshitel folyósítással, mivel sokan lakáscélra fordítják a támogatást - erre akár más állami támogatással, például a csokkal kombinálva is van lehetőség. Március óta azonban a babaváró hitel volumene nem követi le a három hónapja folyamatosan rekordot döntögető lakáshitel kihelyezést, hanem megmaradt a havi 50 milliárd forint körüli volumennél.

A babaváró hitel két évvel ezelőtt indult el, 2019. júliustól idén májusig összesen 1325 milliárd forint került a lakossághoz.

A babaváró hitel egy része a lakosságnál is fog maradni

A babaváró hitel egyik nagy előnye, hogy több gyermek vállalásával csökkenthető, sőt akár le is nullázható a tartozás összege - vagyis a felvett hitelt csak részben kell visszafizetni, vagy egyáltalán nem. Az igényléstől számított második gyermek után az állam ugyanis átvállalja a fennálló tőketartozás 30 százalékát, a harmadik gyermek születése után pedig a teljes fennálló tartozást. Ez akár 10 millió forint is lehet, ha sikerül jól időzíteni a gyermekvállalást a párnak.

Ha több gyermeket tervezünk, és azt szeretnénk, hogy minél nagyobb mértékben csökkenjen a fennálló tartozás, érdemes akkor beadni az igénylést, amikor a baba már úton van és a magzat legalább 12 hetes elmúlt - ebben az esetben ugyanis azelőtt felfüggeszthető három évre a törlesztés, mielőtt elkezdenénk fizetni. Ha a felfüggesztés időszakában ismét teherbe esik az anya, akkor további három évre kérhető a törlesztés felfüggesztése, emellett a visszafizetendő összeg 10 millió forintról 7 millió forintra csökkenne. Ha a második gyermek miatt kihasznált három éves szünetben érkezne a harmadik baba, akkor a párnak semmit nem kellene visszafizetnie a felvett babaváró hitelből - vagyis gyakorlatilag vissza nem térítendő támogatássá alakították az eredetileg kölcsönként felvett 10 millió forintot.

* * * Még mindig elérhető a kamatmentes Babaváró hitel

A gyermeket tervező fiatal pároknak ideális a Babaváró támogatás. A kamatmentes kölcsön pénzügyi előnye a jelenlegi kamatkörnyezetben óriási. Számos feltételt kell teljesíteni a kedvezmény elnyeréséhez, a Bankmonitor Babaváró kalkulátorával bárki leellenőrizheti, hogy megfelel-e ezeknek az elvárásoknak.

zöldhasú
Hirdetés