Gazdaság Lengyel Miklós 2021. május. 22. 12:02

Mindenki siet lakást vásárolni, mert az árak világszerte emelkednek

Erre hívta fel a figyelmet a CNN gazdasági rovata. Az elmúlt húsz évben még soha ilyen gyorsan nem emelkedtek a lakásárak világszerte - állapította meg az OECD, amelynek Magyarország is tagja.

Átlagosan 6,7%-os áremelkedést mért az OECD a 37 tagállamban 2019 és 2020 között. Mindez annak fényében furcsa, hogy a pandémia elején mindenki áresésre számított.

Ingatlanbuborék lenne? "Nem, mert a kölcsönök továbbra is olcsók. És amint megnyílnak a határok megjelennek a külföldi befektetők is" - nyilatkozta a CNN-nek Kate Everett-Allen, a Knight Frank nemzetközi ingatlantanácsadó munkatársa.

Miért emelkednek a lakásárak minden OECD tagállamban - így Magyarországon is?

A Covid-hatás

A kormányok és a jegybankok úgy reagáltak a válságra, hogy több ezer milliárd dollárt öntöttek a piacra, támogatva ezzel a gazdaságot és persze a családokat is. Ezzel egy időben felfüggesztették a kilakoltatásokat, és moratóriumot hirdettek a kölcsönökre.

Maga a pandémia turbó hatást gyakorolt a lakáspiacra. A távmunka és a távoktatás ugyanis felértékelte a lakást, ahol az egész család élete folyt a nagy lezárások idején. Megindult a roham a nagyobb lakásokért, mert hamar kiderült, hogy ami eddig elég volt, az a lezárások idején kevés. Megkezdődött a gazdag családok kiáramlása a városközpontokból az elővárosok felé, ahol több zöldterület van.

"Egy olyan ingatlan , amely egyórányi vonatúttal megközelíthető a London városközpontjától, 10 százalékkal lett értékesebb" - mondta a CNN tudósítójának Daniel Harrington, a Fine&Country elit ingatlaniroda nemzetközi részlegének főnöke. A menedzserek közül sokan úgy döntöttek, eladják belvárosi házukat Londonban vagy Párizsban, az áráért pedig vehetnek egy kis lakást a belvárosban, ahol a jövőben dolgozhatnak, és egy jóval nagyobb lakást az elővárosban vagy valamelyik nyaralóhelyen, ahol a családjukkal élhetnek.

Egy éve az emberek a vécépapírt vásárolták fel pánikszerűen. Most a lakáspiacon ugyanez a helyzet

- mondta egy brit ingatlanügynök a CNN tudósítójának. Mindezt úgy, hogy Nagy-Britannia az elmúlt háromszáz év legsúlyosabb gazdasági válságát éli át, de az ingatlanárak mégisc rohamosan nőnek. 2020-ban 8,5%-os volt a drágulás.

Az USA-ban 9%-os volt a növekedés, és 2006 óta nem adtak el annyi ingatlant mint 2020-ban. Németországban egy ingatlan általában két hét alatt elkel, és ugyanez a helyzet Ausztriában és Svájcban - az áremelkedéssel együtt.

A kormányok megpróbálják megfogni az áremelkedést

Új Zélandon 24%-os volt az ingatlan árak átlagos emelkedése, ezért a kormány közbelépett. Megszigorította az adóelkerülés és a spekulációs célú kölcsönök ellenőrzését.

Kínában az "első osztályú városokban" (Peking, Sanghaj, Sencsen, stb.) 12%-os volt az átlagos áremelkedés az ingatlanpiacon, ezért a pekingi kormányzat megszigorította az adásvételi szerződések és az ingatlanvásárlási hitelek ellenőrzését. Ezenkívül jobban odafigyelnek a válásokra is, Kínában ugyanis bevett gyakorlat, hogy a házaspár pro forma elválik, hogy ily módon nagyobb lakóterületre legyen jogos igénye.

Kipukkad-e az ingatlanbuborék?

A CNN-nek nyilatkozó szakértők ezt egyelőre nem tartják valószínűnek, mert a kamatlábak világszerte alacsonyak. Ennélfogva viszonylag könnyű előnyös ingatlanvásárlási hitelt szerezni. "A jelzálogkamatok alacsonyak maradnak, ezért a piac dinamikusan bővülhet tovább "- nyilatkozta a CNN-nek Adam Challis, a Jones Lang Lasalle piackutatási igazgatója, aki Európával, a Közel Kelettel és Afrikával foglalkozik.

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?