Bemutatjuk a prezentáció vitatott oldalait.
Álhírterjesztéssel vádolta meg lapunkat az Innovációs és Technológiai Minisztérium, miután megírtuk, hogy a tárca egy birtokunkba került prezentációja alapján nem választható lehetőség az egyetemek számára a további magánosítás.
Az ITM a közleményében azt állítja, hogy az egyetemek szenátusa igenis dönthet a modellváltás lehetőségéről. A közleményükben azt írják,
a minisztériumi prezentációból kiollózott dián jól látható, hogy a kormányzati döntéshozatali folyamat csak a szenátus kezdeményezésére, egyetemi döntést követően indulhat el.
Mutatjuk, hogy ez az egész hogyan szerepel a prezentációban (a 3. oldalon):
Noha az ITM szerint a szenátusi döntések után indul el a folyamat, ugyanebben a prezentációban, a 11. oldalon már kétséget kizárólag felsorolják, hogy mely egyetemek modellváltása történik meg idén az első félévben:
A prezentáción szereplő megfogalmazásban semmilyen feltételes mód nincs.
Az elmúlt időszakban egyébként kivétel nélkül az érvényesült, amit Palkovics Lászlóék eredetileg elterveztek, elég a Magyar Tudományos Akadémiára, a Central European Universityre (CEU) vagy az Színház- és Filmművészeti Egyetemre gondolni.
Az ITM közleménye szerint stratégiai cél, hogy a hazai felsőoktatás versenyképesebb legyen, az idén kezdődő uniós ciklushoz igazodva egyeztetik az intézményekkel a stratégiai és fejlesztési terveiket. A közlemény szerint „a magyar egyetemek oktatási színvonalának növelésével, minőségi képzési infrastruktúrájának felépítésével Magyarország regionális tudásközponttá válhat”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.