Az egy évvel korábbi szint 85 százalékára esett vissza a magyar építőipar teljesítménye. A tavaszi mélyponthoz képest láthatunk némi javulást, de nagyon messze van a válság és a kedvezményes lakásáfa kivezetése előtti állapot.
Idén szeptemberben a magyar építőipari termelése 14,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – számolt a Központi Statisztikai Hivatal. Mindkét építményfőcsoport termelése csökkent: az épületeké 9,1, az egyéb építményeké 20,6 százalékkal.
A májusi mélyponthoz képest 10,9 százalékos a növekedés. Ebben a szektorban azonban nem csak a járvány okozott problémákat, azzal, hogy 2019 végén megszűnt a kedvezményes lakásáfa, borítékolható volt, hogy visszaesés következik. Mint azóta kiderült, ez csak ideiglenes, 2021-től visszavezetik a kedvezményes áfát.
2020 első kilenc hónapjában összesítve 11 százalékos a visszaesés a 2019. január-szeptemberi időszakhoz képest.
Eközben 7,4 százalékkal kevesebb új szerződést kötöttek, mint egy éve ilyenkor. Sejthető, hogy az állami megrendelések miatt nem lett még ennél is nagyobb a visszaesés: csak az épületek építésére 26,4 százalékkal kevesebb szerződést kötöttek, az egyéb építmények kategóriában – ahol gyakoribb az, hogy az állam a megrendelő – 2,9 százalékos volt a növekedés.
Az építőipar árai az előző negyedévinél 1,0 százalékkal magasabbak voltak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.