Az ÁKK a kincstári számla terhére államadósságot vásárolt vissza a jegybanktól. Ez voltaképpen nem több könyvelési trükknél, de ahogy arra a Pénzügyminisztérium is utal, fontos, hogy az év utolsó napjára sikerüljön csökkenő államadósság-mutatót összehozni.
„Annak érdekében, hogy az államadósság bruttó hazai termékhez (GDP() viszonyított arányát az idei évben is csökkenő pályán tartsuk, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 615 milliárd forintnyi állampapírt vásárolt vissza a Magyar Nemzeti Banktól” – jelentette be a Pénzügyminisztérium.
Az ügylet nélkül a GDP-arányos államadósság biztosan nem csökkent volna 2023 végéhez képest, adva, hogy
az adósság szintje a harmadik negyedév végén 76 százalékon állt, míg tavaly év végén még csak 73,4 százalékon.
Az Orbán-kormány az Európai Bizottságnak a túlzottdeficit-eljárás alatt benyújtott szerkezeti-költségvetési tervben azt jelezte előre, hogy idén év végén az államadósság 73,2 százalék lesz, tehát lesz – ugyan csak minimális – adósságcsökkenés.
Az állampapírok visszavásárlása voltaképpen csak könyvelési trükk. A vásárlást az ÁKK minden bizonnyal a kincstári számla (az MNB-nél vezetett úgynevezett kincstári egységes számla – kesz) terhére hajtotta végre. A papírok visszavásárlása után az adósság csökkent 615 milliárd forinttal, ugyanakkor a kesz egyenlege is csökkent ugyanennyivel.
Az adósságmutatónak ráadásul csak december 31-én kell alacsonyabb értéket mutatnia, mint egy évvel korábban, vagyis
az ÁKK nyugodtan megteheti, hogy az év elején egy állampapír-kibocsátással visszatölti a kesz-egyenleget, növelve az államadósságot.
A művelet nem okoz semmiféle fennakadást, az MNB által közölt adatok szerint a kesz-egyenleg a második negyedév végén 3,5 ezer milliárd forint volt. Ez historikusan magasnak tekinthető.
Konkrét következménye annak sem lenne, ha év végén az államadósság-mutató nem mutatna csökkenést. Ez azonban
tovább erodálná a magyar gazdaságpolitikába és költségvetési fegyelembe vetett bizalmat, ami egyebek mellett a forint árfolyamának gyengülésében csapódna le.
Miközben a forint már amúgy sincs jó bőrben.
Erre utal közleményében a jegybank is:
az államadósság csökkentésével erősödik Magyarország kockázati megítélése, és mérséklődik pénzügyi sérülékenysége.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.