Magasabb összeget vagy drágább ajándékot lehet adómentesen adni juttatásként, de nő a járulékalap is.
Véres lepedőként hordozta körbe a kormány, hogy emelik a minimálbért, a megállapodás megkötésekor Orbán Viktor „soha nem látott mértékű” emelésről beszélt, amikor a 2025-ben 9 2026-ban 13, 2027-ben pedig 14 százalékos emelést hivatalossá tették. Csakhogy a minimálbér változása – jövő januártól bruttó 290 812 forint lesz – egy sor, az értékéhez kötött egyéb juttatás és adó emelkedését is magával hozza, a részleteket az Andersen adótanácsadó szedte össze elemzésében.
Nem pénzbeli juttatások és adókedvezmények
Ebben a témakörben pár változást villantottak fel. Például az emelkedő minimálbér összegéig adhatnak adómentes juttatásként a munkaadók pénzt sportrendezvényre, kulturális szolgáltatásra, állatkerti belépőjegyekre, bérletekre.
Változott a csekély értékű ajándék értékhatára is: ha a juttatás egyedi értéke nem haladja meg a minimálbér 10 százalékát, tehát 2025-ben a 29 080 Ft-ot, az ajándék egyes meghatározott juttatásként lehet adóköteles. Ez vonatkozik a több munkavállaló vagy üzleti partner számára szervezett, vendéglátásra, szabadidőprogramra irányuló rendezvényen átadott ajándéktárgyakra is, amelyek értéke nem haladja meg a minimálbér 25 százalékát – tehát 2025-ben a 72 700 Ft-ot.
Személyi kedvezmény (erről szóló igazolás vagy határozat birtokában a fogyatékosság kapcsán) jogosultsági hónaponként a minimálbér egyharmadára érvényesíthető, száz forintra kerekítve. Ez jövő évben havi szinten 96 900 Ft adóalap kedvezményt, azaz 14 535 Ft személyi jövedelemadó megtakarítását jelent.
Munkaviszony, megbízási jogviszony
A megbízási jogviszonyban lévők csak akkor kötelezettek társadalombiztosítás fizetésére, ha díjazásuk meghaladja a minimálbér 30 százalékát, ennek összeghatára így 87 240 forintra nő.
Munkabérelőlegként is többet lehet majd utalni úgy, hogy még ne kelljen alkalmazni a kamatkedvezményből származó jövedelemre vonatkozó szabályokat. Ebben az esetben 1 454 000 forintot lehet így előlegként utalni.
Nő a szociális hozzájárulási adó (szocho) kedvezmények igénybe vehető maximális mértéke is:
- szakképzettséget nem igénylő és mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatottaknál: 18 902,
- a munkaerőpiacra lépők esetében a foglalkoztatás időtartamának függvényében: 37 804, majd 18 902,
- a három vagy több gyermeket nevelő munkaerőpiacra lépő nők után a foglalkoztatás időtartamának függvényében: 37 804, majd 18 902,
- a megváltozott munkaképességű személyek után: 75 608,
- kutatók foglalkoztatása esetében 75 608 forintra nő.
Az adótanácsadó figyelmeztetett, hogy bár több kormányzati közleményben is jelezték, hogy 2025-ben a szochot a 2024-es minimálbér után kell majd megfizetni a megemelt minimálbérre bejelentettek után, ám ennek még nincs nyoma a jogszabályi rendezések között.
EKHO
Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás esetében (EKHO) is a megemelt minimálbér utáni közterheket kell majd már megfizetni ahhoz, hogy a kedvező adózás alá eshessen a legfeljebb évi 60 millió forintos EKHO-s jövedelem.
Tőkejövedelmek
907 296 forintra emelkedik a szocho maximuma a különböző tőkejövedelmek után, mint a vállalkozásból kivont jövedelem, osztalék, árfolyamnyereségből, értékpapír-kölcsönzésből származó jövedelem.
Egyszerűsített foglalkoztatás
Az egyszerűsített foglalkoztatásnál emelkedik a mentesített keretösszeg és a fizetendő adó is. A napi tételesen fizetendő adó összege
- mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén 1500,
- alkalmi munka esetén 2900,
- filmipari statiszta esetén 8700 forintra nő.
A mentesített összeg is nő, ami alatt nem kell szja-t fizetni, ez garantált bérminimum esetén 20 852 minimálbér esetén 17 394 forint lesz jövőre.
Átalányadózók egyéni vállalkozók
Nő az átalányadózás abszolút értékhatára. Kizárólag kiskereskedelmi és (2025-től) az egyetemes postai szolgáltató megbízása alapján postai közreműködői és egyéb tevékenység végzése esetén a bevételi értékhatár 174 400 000, minden más tevékenység esetén pedig 34 888 000 forint lehet.
Emelkedik az átalányadózók jövedelmének szja-mentes része, ami 1 744 800 forint lesz.
Főfoglalkozású egyéni vállalkozóknak pedig havonta minimum 53 798 forint tb-t, 42 530 forint szochót, kell majd fizetniük.
Társas vállalkozók
A biztosított társas vállalkozó (aki pl. nem munkaviszonyban ügyvezető és tag is egy kft.-ben, vagy jogviszony nélkül személyesen közreműködő tag) járulékalapja is legalább a megemelkedett minimálbér, ennél fogva szocho alapjának a minimális összege is 327 150 forint lesz.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.