Gazdaság EUrologus 2020. október. 28. 16:05

Itt az európai minimálbér-javaslat: tisztességes megélhetést, de nem ugyanannyi pénzből

Az Európai Bizottság az európai minimálbérekre vonatkozó uniós irányelvjavaslatot terjesztett elő az Európai Unión belüli munkavállalók tisztességes megélhetésének biztosítására. A magyar baloldal üdvözölte a kezdeményezést, bár nem arról szól, hogy mindenhol egységesítsék a legkisebb fizetés összegét.

Az Európai Bizottság most előterjesztett dokumentuma nem kötelezi a tagállamokat a törvényben előírt minimálbérek bevezetésére, és nem határoz meg közös minimálbérszintet sem.

Természetesen nem fognak a munkavállalók minden országban azonos összegű minimálbért kapni. Gondoljanak csak bele, ha holnaptól Bulgáriában ugyanakkora minimumfizetést kapnának a dolgozók, mint Luxemburgban, a bolgár gazdaság összeomlana. Ez lehetetlen, és ez felelőtlenség is

– jelentette ki Nicolas Schmit, foglalkoztatásért felelős – egyébként luxemburgi – uniós biztos. Az Európai Bizottság javaslata egy keretrendszer megteremtésére vonatkozik, amely a minimálbér meghatározásánál egy kiszámítható és méltányos keretet biztosít a munkavállalóknak. Az Európai Unió mindegyik tagállamában van valamilyen formában minimumfizetés. 21 országban törvény garantálja, hat tagállamban (Dánia, Olaszország, Ciprus, Ausztria, Finnország és Svédország) pedig a minimálbér-védelmet kizárólag kollektív szerződések biztosítják. Meg kell jegyezni, hogy a munkavállalók ott érezhetik magukat nagyobb biztonságban, ott alacsonyabb a bérek közötti egyenlőtlenség és magasabb a minimálbér, ahol erősebbek a dolgozók kollektív szerződésekben rögzített jogai. A brüsszeli kezdeményezés szerint is ebbe az irányba kell közelíteni, és azokban az országokban, ahol törvényben írják elő a minimálbért, meg kell teremteni ezen összeg meghatározásának feltételeit.

A javaslat előírja a minimálbér-védelem hatékonyabb végrehajtását és nyomon követését is. Erről a tagállamoknak majd éves jelentést kell készíteni – amennyiben az uniós kormányok és az Európai Parlament is elfogadja ezt a kezdeményezést.

 

Nyolcszoros a különbség a magyar és a svájci minimálbér között

Térképre tettük, Európában hol, mennyi a minimálbér. Magyarország mögött csak három másik ország, Románia, Bulgária és Lettország maradt le, az összes többi megelőzte. A svájciak most tartottak harmadjára népszavazást az ügyben, és most először mondtak igent a minimális keresetre. Közben jönne az egységes európai minimálbér is, ha meg tudnak róla egyezni a tagállamok.

A magyar baloldali politikusok már üdvözölték a javaslatot. Ujhelyi István MSZP-s EP-képviselő közleményében azt írta, hogy Az Európai Bizottság által most bejelentett javaslat figyelemben tartja a tagállamok között meglévő gazdasági és fejlettségi különbségeket, de hosszú távon garantálni akarja minden európai munkavállaló számára a tisztességes feltételeket és a méltányos minimálbért. Az a fajta monitoring rendszer, amely folyamatosan vizsgálni fogja a tagállamok minimálbérezési rendszerét és hozzáférhetőségét, mindenképpen támogatandó, de csak az egyik első lépés a teljes megvalósítás felé.”

Dobrev Klára, a DK képviselője pedig kijelentette: Elértük, amit még soha senki: uniós kötelezettség lesz az emberek életszínvonalának emelése. Sokat küzdöttünk azért, hogy ne legyenek másodrendű állampolgárok az Unióban, mert minden európai magyarnak jár a tisztességes bér. Orbán kormánya minden létező módon támadta terveinket. A most készülő szabályok alól azonban ők sem kapnak mentességet, azokat kötelező lesz betartani minden uniós tagországnak.”

zöldhasú
Hirdetés