Brit-francia halászati vita akadályozhatja meg az Egyesült Királyság rendezett kilépését az Európai Unióból.
Újabb, immár ki tudja, hányadik akadályához érkezett a Brexit, hiszen most a halászati jogokon veszett össze Franciaország és Nagy-Britannia. Előbbi azt szeretné elérni, hogy a francia és más uniós halászok ugyanannyi halat foghassanak a brit vizeken, mint eddig. Ezt az álláspontot egyébként a hollandok és dánok is osztják, ám a britek idegenkednek a gondolattól, mondván a szakítás az szakítás.
Márpedig hamarosan, október 15-én és 16-án tartják a következő csúcstalálkozót az EU tagállamainak vezetői, és a Bloomberg szerint akár ezen az egy dolgon is megbukhat a lassan finisébe érkező tárgyalássorozat. Bár a látszólag teljes az egyetértés az EU-n belül, a lap információ szerint Brüsszel és Berlin ideges a mostani fordulat miatt és attól fél, hogy Emmanuel Macron francia elnök makacssága miatt tényleg megbukik a Brexit-megállapodás. A kérdés – jegyzi meg a Bloomberg – gazdaságilag teljesen marginális, sokkal inkább politikai töltete van, hiszen Macron végig a kemény tárgyalási pozíciót képviselte az unión belül.
Boris Johnson eközben azt kérdezi uniós partnereitől, hogy lesz-e megállapodás október 15-ig, mert ha nem, akkor inkább feláll a tárgyalóasztaltól. Brit részről úgy látják ugyanis, hogy rengeteg még a teendő, miközben túlságosan is szorít az idő.
És itt nemcsak a halászatra gondolnak, hanem arra is, hogy a brit konzervatívok benyújtották az új belső piaci törvényeket tartalmazó javaslatcsomagukat (Internal Market Bill), amely nemcsak nemzetközi szerződéseket rúg fel, hanem a Brexit-megállapodás egyes részeit is. Hiába kérte az EU, nem vonták vissza, hiszen Johnsonék állítása szerint a jogszabálycsomag elengedhetetlen ahhoz, hogy a válás után működőképes maradjon a brit gazdaság. És akkor az ír határ kérdéséről még nem is beszéltünk.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.