A home office egyik hatása, hogy többet villanyt és gázt fogyasztottunk, ez pedig meg fog jelenni a számlán is.
A tavaszi korlátozások idején érezhetően megnőtt a magyar háztartások energiafogyasztása: a leginkább érintett három hónapban, márciusban, áprilisban és májusban
gázból nyolcadával, villamosenergiából pedig durván 7 százalékkal fogyasztott többet a lakosság, mint amit a korábbi években
– írja a G7, amely az elmúlt hét év adatait hasonlította össze.
Bár a fogyasztást számos tényező – leginkább az időjárás – befolyásolja, a szakértők szerint a karanténnak is számottevő hatása volt az elfogyasztott energiamennyiségre.
A lap számításai szerint egy átlagos fogyasztónak 2020-ban gázra 10-12 ezer, villanyra 6-7 ezer forinttal kellene többet költenie a megszokottnál. Sokaknak ráadásul ez egy összegben fog megjelenni, hiszen a többség átalányt fizet: a szolgáltatók adatai szerint gázért mindössze minden ötödik, az elektromos áramért pedig minden tizedik háztartás fizet havi diktálás alapján.
Az átalányosok számára némi jó hír, hogy a szokottnál alacsonyabb hőmérséklet miatt júniusban a lakossági áramfogyasztás például már elmaradt a sokéves átlagtól – kevesebbszer kellett bekapcsolni a légkondicionálót –, így végső soron pár ezer forinttal nőhet a végleges összeg. A rossz hír, hogy a szolgáltatók szerint ez is megterhelő sokak számára, az E.On-nál például azt mondták a lapnak, hogy az elmúlt hónapokban tapasztalataik alapján kis mértékben romlott az ügyfelek fizetési képessége.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.