Gazdaság Lengyel Miklós 2020. július. 09. 17:55

A brit csodaszer a válságra: étterem fél áron

33 milliárd fontos gazdaságélénkítést jelentett be a londoni kormány.

Egyen étteremben fél áron! Ezzel az ajánlattal lepte meg honfitársait Rishi Sunak brit pénzügyminiszter, aki egy 30 milliárd fontos mini költségvetéssel kívánja újraindítani a gazdaságot. Nagy-Britanniát viselte meg a legjobban a koronavírus-járvány az európai hatalmak közül, épp ezért az újrakezdés is a brit szigeteken a legnehezebb.

Költsetek! Ez a legfőbb üzenete a konzervatív kormány pénzügyminiszterének, aki félredobta a hagyományokat és Keynes elképzeléseit követve maximális állami támogatással próbálja meg elhárítani a válságot. Boris Johnson kormányfő New Deal-ről beszél, utalva Roosevelt amerikai elnökre, aki jelentős állami közbeavatkozással vezette ki az Egyesült Államokat a nagy világválságból a harmincas években.

Eat Out to Help Out a program neve, amely meg akarja menteni a zárlat idején a csőd szélére került vendéglátást a szigetországban. Mit jelent ez a gyakorlatban? Augusztusban mindenki olcsóbban ehet az éttermekben és pubokban Nagy-Britanniában, ha hétfőn, kedden vagy szerdán látogat el oda. Feleannyit kell csak fizetnie, a kedvezmény maximum 10 font lehet. Ki fizeti ki az éttermeket és a pubokat? Az állami költségvetés.

A pénzügyminisztérium 500 millió fontos programját máris bírálják mondván, jól hangzik, de az ágazat gondjaihoz képest nevetségesen kevés. Az ellenzéki lapok pedig ilyen gúnyos megjegyzésekkel vannak tele mint például: ne aggódj a ki nem fizetett lakbéred miatt, fele annyiért ehetsz étteremben! Mindenki üdvözölte viszont az áfa csökkentését 5%-ra élelmiszerek esetében.

Csaknem 10 milliárd font a munkahelyek megmentésére

A 30 milliárdos gazdaságélénkítő csomag legnagyobb tétele 9,2 milliárd font, amely a munkanélküliség ellen próbálja védeni a munkavállalókat, akik a zárlat időszakában tömeges kerültek kényes helyzetbe. Cégük sokszor csak azért nem bocsátotta el őket, mert az államtól cserébe támogatási pénzeket kapott. Most ezt erősítette meg Sunak pénzügyminiszter új csomagja.

Mi lesz azokkal a dolgozókkal, akik így megmenekülnek, de továbbra is holtsúlyt jelentenek a vállalatuknak? – kérdezték a pénzügyminisztert. "Bizonytalan terepen mozgunk" – válaszolta a pénzügyminiszter arra utalva, hogy ha beindul a gazdaság, akkor a vállakozásoknak is több munkaerőre lesz szükségük.

Miből fizeti ki Nagy Britannia a válságkezelő programokat? A Guardian beszámolója szerint Rishi Sunak pénzügyminiszter nem zárta ki azt, hogy később emelni fogják az adókat, de ehhez előbb vissza kell térnie a normális állapotoknak a gazdaságban. "Az állam pénzügyeit vissza kell majd állítani a fenntartható pályára. Akkor nem félek majd meghozni a legkeményebb döntéseket." Egyelőre Nagy-Britannia negatív kamattal kap pénzt a piacon, de egy általános kamatemelés igen nehéz helyzetbe hozná Őfelsége kormányát.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.