Az Európai Unió tagállamai 154 milliárd euróért importáltak ruhadarabokat 2019-ben: ennek több mint felét az EU-n kívülről.
Az elmúlt évtizedben 62 százalékkal nőtt az EU-s ruházati import: az Eurostat ma tette közzé a legfrissebb jelentést a ruházati cikkekre vonatkozóan. 80 milliárd euró értékben az EU-n kívülről érkeznek a ruhadarabok a tagországokba.
Az EU-s tagországok 115 milliárd euró értékben exportáltak ruházati termékeket, amelyek nagy része, 69 százaléka, így 79 milliárd euróért más tagállamokba került – 2009 óta 68 százalékkal nőtt meg ez a szám.
A legnagyobb importőr Németország: majdnem 19 milliárd euró értékben hoztak be az EU-n kívülről ruhadarabokat, ezt követi Spanyolország (13 milliárd euró, 16 százalék), Franciaország (11 milliárd euró, 14 százalék), Hollandia (10 milliárd euró, 13 százalék) és Olaszország (8 milliárd euró, 10 százalék).
Nem meglepő, hogy a legtöbb ruhadarab, az EU-ba exportált termékek 29 százaléka (23 milliárd euró értékben) Kínából származik, valamint Bangladesből (15 milliárd euró, 19 százalék) és Törökországból (9 milliárd euró, 11 százalék). A legtöbb ruhadarabot pedig Olaszország exportálta nem EU-s tagállamokba 12 milliárd euró értékben 2019-ben (ez az EU ruhaexportjának 34 százalékát adja), majd ezt követi Németország (6 milliárd euró, 16 százalék) és Spanyolország (5 milliárd euró, 15 százalék).
Bár a textil- és ruházati kereskedelem jelentősen nőtt az elmúlt évtizedben, a szakértők szerint a koronavírus-járvány miatti gyárbezárások és a szállítási korlátozások befolyásolhatják ezt a trendet.
65 civilszervezet egyébként a héten szólította fel az Európai Uniót, hogy mivel az ázsiai országokban készített ruhadarabok legnagyobb exportőre, állítson fel egy a méltányos kereskedelemre és a fenntartható textil- ruházati, bőr- és cipőiparra vonatkozó stratégiát, mivel a koronavírus-járvány miatt lemondott, európai márkáktól érkező megrendelések katasztrofális hatással vannak az ázsiai gyártói háttérre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.