Gazdaság Lengyel Miklós 2020. március. 13. 16:45

Peking az USA-t vádolja a koronavírus miatt

Washington pedig Pekinget. Színvonalas Twitter-vita a járványról.

"Lehetséges, hogy az amerikai hadsereg hozta Vuhanba a koronavírust" – írta Twitteren a kínai külügy egyik szóvivője. "Az USA tegye közzé az ezzel kapcsolatos információkat! Amerika magyarázattal tartozik Kínának!" Később a szorgos külügyi tisztviselő egy cikket osztott meg, amely azt írta, hogy a koronavírus eredetileg az Egyesült Államokból származik. Kis szépséghibája a cikknek, hogy egy olyan portálról jött, ahol összeesküvés-elméletek látnak rendszeresen napvilágot – írja a Bloomberg.

A pekingi külügy első számú szóvivője azt nyilatkozta a koronavírusról, hogy tudományos vitát kell folytatni annak eredetéről. Megkérdezték tőle, mit gondol külügyes kollégája Twitter-üzenetéről, amely nyíltan Amerikát vádolja a vírus elterjesztésével. Ez lenne a hivatalos pekingi álláspont? Mire a pekingi szóvivő visszakérdezett: vajon azok az amerikai szóvivők, akik a legutóbbi időben rágalomkampányt folytattak Kínával szemben, ők a washingtoni kormány álláspontját fejezték ki?!

Trump a fő rágalmazó

Az amerikai elnök kezdetben lekicsinyelte a vírus hatását, de a fejlemények hatására gyorsan váltott: szigorú intézkedéseket jelentett be. A többi között azt, hogy 26 európai állam polgárai nem léphetnek az USA területére. Trump, aki az újraválasztásért harcol, gyorsan bűnbakot is keresett: Kína a hibás!

Miért? Mert sokáig eltitkolta a világ elől a járvány súlyosságát. Ez tavaly igaz volt, amikor Vuhanban megrótták azt az orvost, aki jelezte a vírusveszélyt, de a kínaiak is váltottak: nyíltan felvállalták a vírus elleni küzdelmet – brutálisan karanténba zárva a 11 milliós Vuhant és néhány más kínai települést. A könyörtelen módszerek eredményesnek bizonyultak: már Hszi Csin-ping elnök is elmerészkedett Vuhanba, hogy bejelentse a járvány legyőzését.

Ki terjeszti az összeesküvés-elméletet?

A Bloomberg utánanézett annak, ki is az a külügyi tisztviselő, aki nyíltan megvádolta az Egyesült Államokat azzal, hogy a koronavírust szándékosan csempészték be Vuhanba? Csao Li-csien, aki jelenleg helyettes szóvivő Pekingben, korábban szolgált Washingtonban és Iszlámábádban is. Mindkét helyen meglehetősen sarkos megjegyzéseket tett az Egyesült Államokra – a Twitteren.

Nem hivatalosan Amerikában meg is kérték a nagykövetet, hogy rúgja ki őt, de nem pontosan ez történt: Pekingben előlépett, mert ő lett a hivatalos álláspontot megfogalmazó szóvivő egyik helyettese. A pekingi diplomácia talán ezzel is jelezni akarja Trumpnak: a maga részéről éppúgy készen áll nem ortodox módszerek alkalmazására, mint az Egyesült Államok elnöke.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?