Gazdaság Lengyel Miklós 2020. március. 12. 09:33

Miért jelent különösen nagy veszélyt a koronavírus Amerikában?

Milliók okozhatnak igazán nagy járványveszélyt az országban.

Donald Trump amerikai elnök megtiltotta a beutazást a schengeni országokból az Egyesült Államokba, ám ezzel aligha fogja megállítani a járványt: az országban a vírusteszt ugyan ingyenes, de minden más pénzbe kerül, akár több ezer dollárba is – figyelmeztet a Business Insider, amely szerint az egészségügyi biztosítás nélküli milliók okozhatnak igazán nagy járványveszélyt. Egyszerűen azért, mert el sem mennek az orvoshoz, jobban félnek ugyanis a pénzügyi csődtől, mint az esetleges fertőzéstől.

Osmel Martinez Ascue Kínában járt üzleti úton. Miamibe hazatérve jelentkezett a kórházba koronavírustesztre. Szerencséje volt, mert az első vizsgálatok nem mutattak ki a vírusfertőzést, nem volt szükség CT-re. A kórház így is 3270 dollárt számlázott ki neki. Szerencséjére pont belefért a biztosításába, mert különben 1400 dollárt kellett volna azonnal leperkálnia – írja a Business Insider. Még cifrább esetről számolt be a New York Times: Frank Wucinski amerikai állampolgár Vuhanban élt a családjával. Felesége, aki nem amerikai állampolgár, tüdőgyulladást kapott – valószínűleg a koronavírus miatt. Ő emiatt nem is utazhatott az Egyesült Államokba, ahova a férj és a lánya hazarepülhetett. Ketten az orvosi vizsgálatokért és a kötelező karantén miatt 3918 dolláros számlát kaptak, holott egyikük sem volt vírushordozó. Miután a New York Times megírta a kínos esetet, a kórház sietett közölni: tévedés történt. A Kínából hazatért apának és lányának nem kell fizetnie.

Mennyibe kerül a koronavírus kivizsgálása? A Fair Health kimutatása szerint 441 és 1151 dollár között. A biztosító a legtöbb esetben állja a számlát, ám 27 millió amerikainak nincs egészégbiztosítása. E tekintetben az Egyesült Államok egyedül áll a fejlett világban, hiszen ez a lakosság 8,5%-a. Ennek a 27 millió amerikainak a kivizsgálás díja is gondot okozhat. Tavaly, amikor még szó sem volt a koronavírus-járványról, az egészégbiztosítás nélkül élők 28%-a jelezte, hogy komoly problémája volt az egészségével, de nem tudott fizetni.

A biztosítottakat is érhetik kellemetlen meglepetések: magasabb lesz a számla, mint ahogy azt előre jelezték. Miért? Mert a vizsgálatot vagy kezelést végző orvos nem része a rendszernek, amelyre a biztosítás szól. Épp a járvány szempontjából legfontosabb két részlegnél: a sürgősségi osztályon és a patológián igen gyakran ez a helyzet. Ez magyarázhatja, hogy minden hatodik amerikai biztosítottnak kell számolnia magasabb végösszeggel – áll a Kaiser Family Foundation Reportban.

És itt még mindig nincs vége. Ha a kórházban nincs elég lélegeztetőgép vagy más fontos egészségügyi berendezés, akkor olyat kell igénybe venni, amely nincsen benne a biztosítási rendszerben. Ezért pedig lehet, hogy még 10 ezer dollárnál is többet kell fizetni. Ez csődbe viheti azoknak az amerikai családoknak a felét, ahol a megtakarítás értéke nem haladja meg a 4500 dollárt, vagyis 1,34 millió forintot.

A statisztikák különbözőképpen mutatják be, hogy ki miért ment csődbe, a Business Insider szerint 26-66,5% között van azok száma, akik a kórházi számlák miatt váltak fizetésképtelenné az Egyesült Államokban.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?