Mind a fővárosi közgyűlés, mind a kerületek hozzányúlhatnak a parkoláshoz. A külső városrészekben viszont nem kell számítani változásra.
A fővárosi közgyűlés módosíthat azon a rendeleten, amely megszabja a zónákat, a parkolódíjakat és azokat a napokat, amikor fizetni kell – írja a Világgazdaság.
A lap szerint a közgyűlés dönt a zónákról és a parkolódíjakról, valamint azokról a napokról is, amelyeken fizetni kell a parkolásért. Ezt jelenleg egy 2010-ben elfogadott rendelet szabályozza.
Budapesten 110 ezer fizetős, közterületi parkolóhely van, ebből egy 2018-as kimutatás szerint csaknem 8500 a fővárosé, a többi a kerületeké. Utóbbiaknak a kedvezményrendszer meghatározásában van mozgásterük. A VI. kerületi önkormányzat szerint a szabályozás módosítása a dugódíj esetleges bevezetése miatt kerülhet napirendre, illetve amiatt az önkormányzati cél miatt, hogy a lakosság a lakóhelye közelében parkolhasson.
A terézvárosi önkormányzat úgy nyilatkozott, hogy egy olyan rendszert akarnak kialakítani, "amely lehetővé teszi, hogy a helyiek előnyt élvezzenek, és bizonyos parkolóhelyeket csak itt élők használhassanak".
A kerületek egyébként egyenként is készülnek változtatásra.
- Újpesten márciusban állnak neki egy átfogó parkolási koncepció megalkotásához, mert még nem tettek eleget annak a fővárosi rendeletnek, amely szerint a főváros egy parkolási zónát alakított ott ki négy övezettel.
- A II. kerületben újragondolnák az övezeteket és a díjszabást is.
- Az I. és a VII. kerületben a bérlők kedvezményeit szűkítenék.
- Az V. kerületben az autók parkolóházi elhelyezésének a lehetőségét bővíthetik.
- A XI. kerületben önálló parkolási céget hoznak létre és előkészítik a parkolási övezeteket érintő módosításokat.
- A XV., a XVI., a XVII., a XVIII., a XX., a XI. és a XXII. kerületekben élőknek viszont nem kell számítaniuk változásra, ott nem nyúlnak az ingyenes parkoláshoz.
(Képünk illusztráció)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.