A Bölcs Várat 8,7 milliárd forintért vette meg a jegybank cége, a Pallas Athéné Domus Sapientiae alapítványtól. Amit egyébként a Magyar Nemzeti Bank alapított.
A Magyar Nemzeti Bank leányvállalatának tulajdonába kerül a Bölcs Várnak helyet adó régi budai városháza felújított épülete. Az épület eddig a Pallas Athéné Domus Sapientiae (PADS) Alapítvány tulajdonában volt, amit egyébként a jegybank alapított.
Az MNB közleménye szerint a most nettó 8,7 milliárd forintért megvásárolt műemlék épület az MNB oktatási tevékenységének és kiemelt presztízsű rendezvényeinek is hosszú távon otthont adó, ideális helyszíneként szolgálhat a jövőben.
Az MNB az elmúlt években számos oktatási és képzési programot indított útjára, nyári egyetemeket, szakmai előadásokat, könyvbemutatókat valamint oktatási kurzusokat és konferenciákat rendeztek.
Az elmúlt időszak tapasztalatai ugyanakkor megmutatták, hogy a jegybank meglévő épületei már nem tudják kellő színvonalon és megfelelő kapacitással kiszolgálni ezeket az oktatási programokat, így a igazgatóság a Bölcs Várnak helyet adó, régi budai városháza épületének leányvállalata útján történő megvásárlásáról döntött – tették hozzá.
A régi budai városháza körül nemrég tört ki botrány. Az I. kerület új polgármestere V. Naszályi Márta arról számolt be, hogy nincs használatbavételi engedélye, nem működhetne a jegybank doktori iskolája az épületben. A Bölcs Vár nevű intézmény használatbavételi engedélyét a szomszéd társasház támadta meg. A lakók szerint a doktori iskolára felszerelt szellőzők miatt elviselhetetlenek a zajok és a szagok az épületben.
Az MNB reagált akkor a vádakra, hogy meghívta V. Naszályi Mártát az épület megtekintésére.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.