Gazdaság Lengyel Miklós 2019. november. 03. 14:00

Karrierje csúcsára ért a nőként mindenben első Christine Lagarde

Az első nő volt egy nagy amerikai ügyvédi iroda élén, első nő volt francia pénzügyminiszterként, aztán az IMF élén is. November elsejétől pedig az Európai Központi Bank vezetője a 63 éves Christine Lagarde. Mi a titka?

A Nemzetközi Valutaalap első embereként rendszeresen járta a világot, de mindig talált időt arra, hogy a helyi nők egy kiválasztott csoportjával külön találkozzon. "Meglepőnek tűnik, de a világon mindenütt ugyanazzal a problémával találkoztam: a nőket háttérbe szorítják"- nyilatkozta a Paris Matchnak. Pedig nagyon sok országban az asszonyok a pénzügyminiszterek a családban: az ő feladatuk a költségvetés elkészítése és betartása, a gyereknevelés. Mégis csak nagyon kevesen jutnak közülük előre, kerülnek magasabb pozícióba: egy cég élére, miniszteri posztra. "A Nemzetközi Valutaalap megvizsgálta a világ bankjait, és azt találta, hogy csak 2% a női felső vezetők aránya. Pedig ahogy emelkedik a nők aránya a vezetésben, úgy javulnak egy cég vagy bank eredményei" - mondta Lagarde.

Maga nő, felejtse el a főnöki karriert!

Amikor Christine Lagarde első állásinterjún volt Párizsban egy ügyvédi irodánál, akkor megkérdezte a sikeres felvételi után: lehetek majd én is egyszer partner? "Maga nő, ezt felejtse el!" Ezért kezdte pályafutását egy amerikai ügyvédi irodánál, Baker & McKenzie-nél, amelynek párizsi irodája élén akkor egy nő állt.

Christine Lagarde 2000. január 6-án a Baker & McKenzie irodájában
AFP / JEAN-PAUL GUILLOTEAU

 Lagarde ennél az irodánál lett előbb partner, majd az egész cég első számú vezetője. Innen ismerik egymást a cég magyarországi irodáját korábban vezető Martonyi János egykori külügyminiszterrel. 

A személyes kapcsolatok kezelésének művészete

Christine Lagarde az Egyesült Államokban tanulta meg a személyes diplomácia fontosságát: kapcsolatrendszere hihetetlenül széles. Ő maga pedig naprakész minden fontos ismerősének sorsáról. Kitapasztalta, hogy a döntést hozó férfiak egyik legfőbb mozgatója a hiúság: valósággal udvarolt például Nicolas Sarkozy francia elnöknek, aki előbb mezőgazdasági majd pénzügyminiszterré nevezte ki Lagarde-ot annak ellenére, hogy sem a mezőgazdasághoz, sem pedig a pénzügyekhez nem értett különösebben. "Használjon ki engem elnök úr!"- írta híressé vált levelében, melyhez hozzájutott a párizsi sajtó is.

A lapok nyíltan gúnyolódtak azon, hogy a Chanel kosztümben pompázó társasági hölgy vajon hogyan boldogul a parasztgazdák körében, Christine Lagarde tudta, hogy nem ez a fontos, hanem az, hogy a kisebbrendűségi érzéssel küzdő Sarkozy elnök olyan minisztert tudjon kiállítani, aki sosem követ el hibát.

Dominique Strauss-Kahn és Christine Lagarde 2011. február 19-én
MTI / EPA / Ian Langsdon

Nem úgy, mint elődje a Nemzetközi Valutaalap élén: miután Dominique Strauss-Kahn belebukott a New York-i szexbotrányába - bár a korábbiakba is belebukhatott volna, de Európában elnézőbbek voltak vele szemben - jött Christine Lagarde, aki hibátlan teljesítményt nyújtott az IMF élén 2011 óta, és ráadásul sok nőt állított kulcspozícióba.

Ivanka Trump a díszvendég

Lagarde az IMF élén is folytatta kapcsolatépítést, így washingtoni búcsúfogadása maga volt a PR-álom. Donald Trump elnök lánya férjével, Jared Kushnerrel képviselték az elnököt a búcsúfogadáson. A több mint ötszáz vendéget Christine Lagarde egyenként üdvözölte, és elbeszélgetett velük családi helyzetükről és épp aktuális üzleti vagy politikai problémáikról. Szokásos Chanel kosztümjében ezúttal is felülmúlhatatlan teljesítményt nyújtott. Elbűvölte a kissé sznob washingtoni elitet, és főként Ivanka Trumpot, aki nem is titkolja, hogy apja utódja szeretne lenni a Fehér Házban, és egyik példaképe éppen Christine Lagarde.

AFP / SAUL LOEB

Mi lesz az Európai Központi Bank élén?

Emmanuel Macron francia elnök mindenképpen meg akarta akadályozni, hogy a Bundesbank elnöke szerezze meg az Európai Központi Bank vezetői posztját, mert semmiképp sem kívánja a szigorú német költségvetési politika folytatását. Nem Christine Lagarde volt ugyan az elsőszámú választása, végül mégis élvezte a politikai támogatását. A németek dühöngtek, mert tudták, hogy Christine Lagarde Macron elnök pénzügypolitikáját képviseli majd az Európai Központi Bank élén.

Németországnak és Hollandiának többet kellene tennie a növekedésért - ezt javasolja Christine Lagarde, aki az RTL televíziónak nyilatkozott terveiről. Kijelentette: sem a németek sem pedig a hollandok nem ösztönzik kellőképp a gazdasági növekedést, holott költségvetési többletük van. "Fontosabb a növekedés, az új munkahelyek teremtése, mint a befektetők érdekeinek védelmezése" - fogalmazta meg álláspontját az Európai Központi Bank november 1-jén beiktatott új főnökasszonya. Ezzel jelezte, hogy folytatni kívánja elődje, Mario Draghi pénzügyi politikáját, melyet Németországban oly sokan bíráltak. "Miért nem fektetik be a költségvetési többletet a németek és a hollandok az infrastruktúra fejlesztésébe, az oktatásba?" - tette fel a költői kérdést Lagarde, aki Macron elnök elképzeléseit visszhangozza. A francia államfő nem adta fel reformterveit, de ehhez mindenképp szüksége van a németek támogatására. Christine Lagarde-nak minden diplomáciai tehetségére szüksége lesz, hogy erre rávegye a vonakodó németeket.

Az Európai Központi Bank új főnökasszonya nem véletlenül említette meg az oktatást a befektetési területek között. Ez a szívügye, mert véleménye szerint itt lehet a legtöbbet tenni a nők egyenjogúsága érdekében. A természettudományi karokon kevés a lány, és ez komolyan akadályozza a nők érvényesülését, ezért Lagarde azt javasolja, hogy legyen 30%-os női kvóta ezeken a szakokon. Ennek mintájául a feketék pozitív amerikai diszkriminációja szolgált, Barack Obama elnök lényegében így jutott a Fehér Házba a Harvard egyetemen keresztül. Christine Lagarde szerint ugyanilyen pozitív diszkriminációra van szükség a nők esetében is hiszen "ők jelentik a világ jövőjét".

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.