Kiszivárgott egy tervezet, amelyből kiderült, hogy a nevelőszülői képzés eltűnt az alapképzések és a részszakképesítések közül is.
Míg a jelenleg hatályos Országos Képzési Jegyzéken (OKJ) még szerepel a nevelőszülői képzés, addig a Népszava birtokába került tervezetben már nem szerepel sem az alapképzések, sem a részszakképesítések között. A jegyzékből egyébként eltűnt a gyermekek gondozásával, nevelésével foglalkozó szakképesítések mintegy kétharmada.
A lap szerint nincs már a listán például csecsemő és gyermekápoló, gyermek intenzív szakápoló, gyermekotthoni asszisztens, de még óvodai dajka képzés sem. A lap szerint a leendő nevelőszülőket egy OKJ-n kívüli tanfolyamon képezhetik majd, az viszont még nem tiszta, hogy ezek államilag elismert képesítéseknek tekinthetők-e.
A kormány még nem tárgyalta a tervet.
Arról már korábban írtunk, hogy a jelenlegi OKJ-s képzési rendszer helyett újat állít fel a kormány. A Népszava szerint az új jegyzékben összesen 171 iskolában oktatható szakképesítés, 73 részszakképesítés és 13 kulturális és művészeti szakképesítés marad a mostani 750 képzésből.
A szakképesítéseket a jövőben két részre osztanák: az alapszakmák ötéves technikumban, hároméves szakképző iskolában, illetve iskolarendszerű felnőttoktatásban másfél-három év alatt lennének megszerezhetőek, míg a rövidebb idejűek specializációként ráépülnének valamelyik alapszakmára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.