Gazdaság hvg.hu/MTI 2019. május. 17. 09:25

Brexit: kudarcba fulladtak a konzervatívok és a munkáspártiak tárgyalásai

Nem lesz megállapodás a kormánypárt és a legnagyobb ellenzéki erő több mint egy hónapja tartó tárgyalássorozatán a BBC szerint arról, miként lehetne feloldani a londoni alsóház által eddig háromszor elutasított Brexit-egyezmény körüli patthelyzetet. A kormányfő napjai szó szerint meg vannak számlálva.

Hamarosan megállapodás nélkül zárulnak le a kormányzó konzervatívok és a munkáspártiak közti kétoldalú Brexit-tárgyalások – értesült a BBC. A cikk szerint Theresa May miniszterelnök és Jeremy Corbyn, a Munkáspárt elnöke – akik a napokban személyesen is egyeztettek – a következőkben arról a szavazási folyamatról igyekszik majd megállapodni, amely biztosítja, hogy a kilépési megállapodás törvénybe iktatásának tervezetét elfogadja a parlament.

A tervezetet június elején terjeszti az alsóház elé a kormány – ezt a Downing Street a hét közepén jelentette be arra hivatkozva: ez alapvető fontosságú, ha az Egyesült Királyság még a nyári parlamenti szünet előtt ki akar lépni az Európai Unióból.

A miniszterelnök korábban azt közölte, ha a parlament elfogadja a megállapodást, hajlandó idő előtt távozni hivatalából. A helyére már bejelentkezett korábbi külügyminisztere, London korábbi polgármestere, Boris Johnson.

May csütörtök délután találkozott a Konzervatív Párt alsóházi frakciójának legbefolyásosabb, végrehajtói jogkörökkel is felruházott szakpolitikai testülete, az 1922 Bizottság vezetésével és tagságával, hogy megvitassa távozásának várható körülményeit.

A kormányzati tisztséget nem viselő tory képviselők alkotta bizottság – amely onnan kapta nevét, hogy az alapítók az 1922-es parlamenti választásokon kerültek be a londoni alsóházba – már korábban kérte, hogy Theresa May arra az esetre is vázolja fel távozásának pontos menetrendjét, ha a parlament továbbra sem fogadja el a Brexit-megállapodást.

A találkozó után Sir Graham Brady, a bizottság vezetője közleményben tudatta: megállapodás született arról, hogy Theresa May és ő ismét összeül, amint június elején az alsóház szavaz a Brexit-megállapodás jogszabálytervezetéről, és azon a találkozón véglegesítik a Konzervatív Párt új vezetőjének megválasztási menetrendjét.

Az Egyesült Királyság uniós tagsága az eredeti menetrend szerint március 29-én szűnt volna meg, de a Brexit-megállapodás sorozatos alsóházi visszautasításai nyomán Theresa May kétszer is kezdeményezte a kilépés elhalasztását. Az április 10-i EU-csúcs döntése alapján a jelenlegi haladék október 31-éig terjedhet, azzal a feltétellel, hogy az országnak részt kell vennie a jövő heti európai parlamenti választásokon. A brit EP-szavazást jövő csütörtökön tartják, és várhatóan súlyos vereséget szenved mind a konzervatívok, mind a Munkáspárt.

zöldhasú
Hirdetés