Mintegy 350 ezer tonna szennyezett olaj van még mindig Ukrajnában.
További 4-6 hónapig lehet szennyezett az Oroszországból Magyarország és Szlovákia felé küldött kőolaj – közölte az ukrán állami Ukrtransznafta vállalat a Reuters beszámolója szerint, miután kedden az ukrán, a fehérorosz és az orosz fél, valamint európai vállalatok találkoztak Pozsonyban, hogy megbeszéljék a kőolajvezeték megtisztításának következő lépéseit.
Április 19-én észleltek szerves klórvegyület-szennyeződést a Magyarország ellátását is döntően biztosító Barátság kőolajvezetékben. A Mol április 26-án döntött az átvétel leállításáról, majd április végén a magyar biztonsági készletekhez is hozzá kellett nyúlni a százhalombattai finomító ellátása miatt.
A Barátság vezetéken a szállítás a hétvégén indult be ismét, miután a magyar Mol vállalat szakértői is kiegészítő vizsgálatnak vetették alá a csővezetékben lévő nyersolajat, és megerősítették, hogy készek átvenni a szállítmányt.
A Reuters most azt írja, Magyarország az első, amely újraindította az importot a vezetéken tesztüzemként. Az Ukrtransznafta vezetője azt is közölte, mintegy 350 ezer tonna szennyezett olaj van Ukrajnában, amelyet Magyarország és Szlovákia felé fognak továbbküldeni a megegyezés szerint, ez pedig 4-6 hónapig fog tartani.
A Mol kedden korábban azt közölte, hogy 100 kilotonna szennyezett kőolajat vesznek át a vezetékből és raktároznak el annak érdekében, hogy a Barátság vezetéken mihamarabb újra indulhasson a szabványos kőolaj szállítása. A Mol a kivett mennyiséget a legmodernebb technológiai folyamatokkal és tiszta kőolaj hozzáadásával újra felhasználhatóvá teszi a jövőben – tették hozzá.
A cég közlése szerint az orosz és ukrán szállítócégekkel kötött megegyezés értelmében május második felétől viszont újra megfelelő minőségű kőolaj érkezik Magyarországra, addig is a Mol a korábban felszabadított biztonsági készletből zavartalanul működteti a finomítóit.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.