Gazdaság hvg.hu 2019. május. 11. 10:26

Pénteken kicsit jobb hely lett a világ

Sikerült kötni egy megállapodást, mely szerint a fejlett országok visszafogják a nehezen feldolgozható műanyagok exportját a szegény országokba – jelentette be az ENSZ pénteken.

Az exportáló országoknak most már hozzájárulást kell kérniük azoktól az országoktól, ahova szennyezett, nehezen vagy egyáltalán nem feldolgozható műanyaghulladékot szállítottak – számol be a The Guardian. Manapság ugyanis akár úgy is szerződhetnek cégekkel a műanyagok odaszállítására, hogy ahhoz nem kértek kormányzati jóváhagyást.

Emlékezetes, az USA „szemétlerakója” sokáig Kína volt, ám a kereskedelmi háború ide is kiterjedt, így Kína felmondta a korábbi megállapodást. A Gaia nevű környezetvédelmi szervezet beszámolója szerint ezen műanyag hulladékok most több másik fejlődő országokba kerültek, mint például Indonézia, Thaiföld vagy Malajzia. „Úgy tapasztaljuk, hogy az USA-ból kikerülő műanyag szemét egy része ezen országok falvainak szélén halmozódnak fel, márpedig az itt élők jellemzően mezőgazdaságból tartották fenn magukat” - mondta Claire Arkin, a Gaia szóvivője.

A mostani megállapodást 187 ország írta alá és annak értelmében követniük kell majd a műanyag útját, ahogy az elhagyta a határukat. A remények szerint az új megállapodásnak köszönhetően sokkal átláthatóbb és szabályozottabb lesz a műanyag-hulladékok kereskedelme. Ez már csak azért is fontos, mert az óceánokban található műanyagok 80-90 százaléka a szárazföldről kerül oda.

A mostani megállapodás szerint a fejlett országok nem küldhetnek műanyagot olyan fejlődő országokba, amelyek tagjai a Bázeli Egyezménynek és nem tagjai az OECD-nek. Ezek a szabályok egy éven belül lépnek majd életbe.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.