Gazdaság hvg.hu 2019. április. 09. 23:46

Újabb Brexit-dátumokat dobott be az EU, már 2020 tavaszánál tartunk

Újabb három időpontot kell megjegyezniük, egyelőre szerda estig.

Elutasították a tagországok Theresa May arra vonatkozó kérését, hogy legkésőbb június 30-ig kapjon haladékot az Egyesült Királyság az EU-ból való kilépésre - számolt be több brit lap az uniós országok EU-nagyköveteinek kedd késő estig tartó találkozója után. Így a szerdai EU-csúcson a huszonhetek vezetői várhatóan két céldátumot jelölhetnek ki a Brexitre:

  • 2019. december vége
  • 2020. március vége.

Utóbbi dátum éppen egyéves halasztást jelent a kilépés eredeti, március 29-i dátumához képest.

Ez egyben azt is jelentheti - jegyzi meg londoni kormányforrásokra hivatkozva a Guardian -, hogy Theresa May mégsem viszi végig a Brexit-folyamatot, hírek szerint ugyanis csak június 30-ig vállalná a miniszterelnökséget.

Igaz, elég komoly kockázata van, hogy nem is maradhatna tovább a helyén. A hosszú halasztás ugyanis azt jelenti, hogy May-nek és pártjának, a Konzervatívoknak legalább két szavazást kell túlélnie: az egyik a május 2-i helyhatósági választás, a másik pedig a május 23-i európai parlamenti választás. Utóbbi megtartása a hosszú halasztás miatt elvárt, és a szerda esti EU-csúcs kiszivárgott zárónyilatkozat-tervezetében állítólag az szerepel, hogy a britek éppen ezt vállalják a halasztásért cserében. Ha mégsem, akkor június elsejéig távozniuk kell.

Egy hatalomváltás még kiszámíthatatlanabbá teheti az amúgy is teljes káoszba fulladt folyamatot, hiszen nem igazán tudni, hogy akár egy Brexit-párti konzervatív kormányfő vagy a Munkáspárt milyen módon találna kiutat a helyzetből.

A Brexit elhúzása azonban nem áll érdekében az EU-nak sem, hiszen az nem csak a szigetország helyzetét teszi bizonytalanná, de emiatt gyakorlatilag leállt a normális döntéshozatal az unióban. Márpedig az EP-választások után olyan sürgető dolgokról kellene dönteni, mint a 2020 utáni hétéves költségvetés.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.