Hacsak nem akar pénzt szórni egy kormány választások előtt.
„Szinkronizált lassulást” produkálnak a világ nagy gazdasági erői, az USA, Kína és Európa – állapítja meg a Financial Times és a Brookings Institution kutatóintézet legfrissebb felmérése. A szakértők több mutatót vizsgáltak és azt állapították meg: a befektetési hajlandóságra utaló bizalmi mutatók a fejlett és a felzárkozó gazdaságokban is estek ősz óta, ami azt jelzi, lassulhat a növekedés, ami a gazdaságélénkítés újabb módszereinek bevetését teszi szükségessé. A kutatók véleménye egybecseng az IMF-ével, amely várhatóan visszavágja növekedésre vonatkozó előrejelzését – jegyzi meg az üzleti lap.
A kutatók szerint egyelőre nincs szó globális recesszióról, ám az aggasztó, hogy nem tudni, mitől fordulhat vissza a folyamat. Annál is inkább, mivel az adósság szintje csúcsokat dönt, így az államoknak nem nagyon van forrása arra, hogy a gazdaságba öntsék.
A Brookings-FT Tracking Index (Tiger) visszaesését ráadásul nem csak a bizalmi indexek csökkenése mozgatta. A növekedés is lassult az elmúlt időszakban: Olaszország recesszióba esett, Németország is majdnem, az amerikai növekedés is kezd kifulladni, miután már nincs serkentő hatása Donald Trump adócsökkentési politikájának. A kutatók szerint egyedül India számít kivételnek, ám a fellendülést itt is a választásokra készülő kormány serkentő intézkedéseinek lehet betudni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.