Gazdaság hvg.hu 2019. április. 02. 15:00

Rákényszerítené Theresa Mayt a Brexit halasztására a brit alsóház

Mindenáron meg akarják akadályozni, hogy tíz nap múlva megállapodás nélkül kizuhanjanak az Európai Unióból.

Még egy kétségbeesett kísérletet tesznek a brit képviselők, hogy rákényszerítsék Theresa May miniszterelnököt a Brexit további halasztására – írta az Independent. A brit alsóház tagjai egy olyan törvényjavaslatot készülnek benyújtani, ami megakadályozná, hogy „tíz nap múlva az Egyesült Királyság meglepetésszerűen véletlenül megegyezés nélkül sodródjon ki az EU-ból”.

Londonban hétfő éjjel a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerét tartalmazó megállapodás egyetlen alternatívája sem kapott többséget a londoni alsóházban. A beadvány készítői, Oliver Letwin konzervatív és Yvette Cooper munkáspárti képviselő arra akarják rákényszeríteni a kormányfőt, hogy kérjen további halasztást a kilépésre a jelenlegi április 12-ei dátumon túl.

Ha elfogadják, azzal rákényszerítenék az Egyesült Királyságot, hogy rendezze meg a májusi európai parlamenti választásokon.

Pesszimistán nyilatkozott viszont a Brexit jelenlegi állapotáról az EU főtárgyalója. Michel Barnier szerint nem valószínű, hogy a következő napokban vagy a jövő héten Londonban elfogadják a rendezett kiválást biztosító egyezményt.

"Londonnak ki kell jelölnie a követni kívánt utat, vagy be kell mutatnia egy tervet a jövőre nézve" – hangsúlyozta.

Beszélt arról is, hogy az unió továbbra is hajlandó volna Nagy-Britanniával Norvégiához hasonlóan speciális kapcsolatot fenntartani, illetve bent tartani a vámunóban. Kijelentette ugyanakkor, az unió nem fogja újratárgyalni a megállapodást, annak elfogadása nélkül pedig London nem kapja meg az EU-tagsága megszűnését követő, korábban 2020 végéig tervezett átmeneti időszak lehetőségét sem.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.