Gazdaság hvg.hu/MTI 2019. január. 23. 16:11

May sem szeretné a Brexit elhalasztását, pedig nincs megoldás az ír határ ellenőrzésére

A konzervatív miniszterelnök szerint a Brexit elhalasztása nem oldana meg semmit. Az időpont március 29-ére van meghirdetve, de az még nem dőlt el, mi lesz az ír-északír határon a kilépés után.

Theresa May brit miniszterelnök az ellenzéki Munkáspárt vezetője, Jeremy Corbyn kérdésére, hogy garantálja-e a megállapodás nélküli Brexit elkerülését – kijelentette: az utóbbi időben benyújtott képviselői módosítások célja olyan helyzet előállítása, amelyben Nagy-Britannia nem lépne ki az EU-ból a törvényben is meghatározott március 29-i határnapon.

May szerint azonban ez nem oldaná meg a felmerült problémákat, valamikor mindenképpen eljön a döntés pillanata, és a döntési lehetőségek mindig ugyanazok lesznek: megállapodás nélküli Brexit, megállapodásos Brexit, vagy a Brexit elmaradása.

Az Európai Bizottság első alelnöke, Frans Timmermans pedig Krakkóban azt mondta, az Európai Unió nem tárgyalhatja újra az Egyesült Királysággal a Brexitről való megállapodásnak az ír-északír tartalékmegoldásra vonatkozó részét. A tartalékmegoldás alapján – ha más megoldás nem születik – egységes vámügyi szabályozás lépne életbe az Európai Unió és az Egyesült Királyság között az ír-északír határellenőrzés újbóli bevezetésének elkerülésére.

Az Írország és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország közötti 499 kilométeres szárazföldi határ ellenőrzésének kérdése a legnagyobb akadály a Brexit-megállapodás elfogadása előtt. Egyelőre nem körvonalazódik megoldás az ügyben.

Az alábbi videóban egy híres színész magyarázza el, miért lenne szörnyű a szigeten belüli határszakaszon az ellenőrzés visszaállítása:

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.