Gazdaság hvg.hu 2019. január. 23. 16:41

Az Audi-dolgozók egy hétnél tovább is készek sztrájkolni

Egyhetes sztrájkot hirdetett a legnagyobb szakszervezet az Audinál, mert a korábbi figyelmeztető sztrájk után még csak új ajánlatot sem kaptak a cégtől. A szakszervezet tagjai sztrájksegélyt kérhetnek az érdekképviselettől. A dolgozók 18 százalékos béremelést akarnak kiharcolni, a kecskeméti Mercedes-gyár dolgozói ennél nagyobbat értek el, és sztrájkolniuk sem kellett érte.

Egyhetes sztrájkot hirdetett január 24-e, csütörtök reggel hat órától január 31-én reggel hat óráig az Audi Hungaria Zrt. egész területére az Audi Hungária Független Szakszervezete (AHFSZ), mert nem sikerült megegyezniük a céggel a 2019-es béremelés mértékéről.

Az audisok már tartottak egy kétórás, figyelmeztető sztrájkot január 18-án, pénteken, abban gyakorlatilag a műszakban lévő összes dolgozó, körülbelül négyezer ember vett részt. A szakszervezet szerint sztrájk óta „sem történt a munkáltató részéről markáns elmozdulás a béremelési ajánlataiban”, sőt november 22-e, kedd éjfélig (ekkor járt le egy egyhetes egyeztetési időszak) érdemi új ajánlatot sem kaptak. A szakszervezet és a cég ugyan folyamatosan tárgyaltak, de az álláspontok nagyon messze vannak egymástól. Valójában igazi tárgyalás, alkudozás nem volt, a szakszervezet követeléseire az Audi azt reagálta, hogy azok nem elfogadhatók - mondta a hvg.hu-nak Szimacsek Tibor, az AHFSZ elnökségi tagja. Szimacsek szerint ha az egyhetes sztrájk nem jár eredménnyel, akkor folytatni fogják, mert más lehetőségük nincsen.

Az egyhetes munkabeszüntetés már komoly fizetéskiesést jelenthet a dolgozóknak, ezért a szakszervezet minden olyan tagja, akinek a sztrájkban eltöltött ideje meghaladja a 24 órát, sztrájksegélyt igényelhet majd az AHFSZ-nél. A szakszervezet későbbre ígért bővebb tájékoztatást a sztrájksegély részleteiről. Ugyanakkor azt hangsúlyozták, hogy a tagok céljainak „elérése érdekében közös áldozatot” kell hozniuk, „hiszen a későbbiekben az többszörösen térül meg”.

Az Audinak 13000 dolgozója van, az AHFSZ közülük 8700-at képvisel.

A dolgozók 18 százalékos, de minimum 75 ezer forintos emelést akarnak elérni, a mozgóbér 4 százalékának beépítését az alapbérbe, a 620 ezer forintos cafetéria-keret 787 ezer forintra való felemelését, továbbá azt, hogy minden munkavállaló legalább egy teljes szabad hétvégét kapjon havonta, és maguk rendelkezhessenek az életkor és a gyerekek után járó szabadságnapokkal. Az Audi szerint a szakszervezet túl sokat kér, a cég 10+10 százalék béremelést ajánlott 2019-re és 2020-ra. A munkavállalók szerint a követeléseik nem túlzók, teljesítésük csak az Audi Hungária Zrt. háromnapi árbevételét vinné el, ráadásul az anyacég Volkswagen szlovák, cseh és lengyel gyáraiban is átlagosan 25-39 százalékkal jobban keresnek a dolgozók, a belga Audinál fizetett átlagbér pedig 3,6-szorosa a győrinek. Ráadásul az AHFSZ „Tisztes megélhetés” kérdőívében a dolgozók azt jelezték, hogy a jelenlegi nettó bérükhöz képest 40 százalékos emelés mellett éreznék „a tisztes megélhetés tekintetében megbecsülve magukat" - a szakszervezet szerint a 18 százalékos követelés ennek fényében nem sok, és szó sincs arról, hogy a németországi fizetéseket akarnák elérni, csak a közép-európai volkswagenes fizetésektől való lemaradást szeretnék csökkenteni.

Ami Győrben sztrájkolnak az audisok, az Kecskeméten sztrájk nélkül sikerült a Mercedes-dolgozóknak: decemberben újabb kétéves bérmegállapodást írtak alá a vállalattal, 2019-re 22 százalékos, 2020-ra 13 százalékos béremelésben állapodtak meg. Emellett a dolgozók kedvező béren kívüli juttatásokat kapnak, már egy év munkaviszony után jár a 13. havi fizetés, és bevezetik a havi szenior bónuszt, ez alapbéren felül jár, a harmadik évtől kezdődően 7-14 ezer forint értékében.

„Észérvekkel és alátámasztott véleményekkel tudták meggyőzni egymást a Mercedes-gyárral a végső számokról” - mondta a Hír Tv-nek a megegyezésről Putz Erzsébet, a Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezetének elnöke. A szakszervezeti vezető szerint mindenképpen szükség volt arra, hogy egy magasabb béremelés történjen meg, mert elég magas volt a fluktuáció, a munkavállalók pedig leterheltek, mivel munkaerőhiány van.

zöldhasú
Hirdetés