Tizenhárom éves gyermek is fennakadt a munkaügyi ellenőrök rostáján, de másutt is befogtak dolgozni tizennégy éveseket. Még mindig a bejelentéssel van a legtöbb baj.
Még a napi bejelentés sem megy sok munkáltatónál, pedig az egyszerűsített foglalkoztatás esetén elég reggel betelefonálni a munkaügyi központba, majd ezután kell a napi ezer forintot fizetni munkavállalónként. A könnyítések ellenére garmadával talált a Pénzügyminisztérium Foglalkoztatás-felügyeleti Főosztálya feketén dolgoztatottakat, akik ráadásul éhbérért, 700 forintért óránként végezték a munkájukat. Az már csak hab a tortán, hogy az ellenőrzéskor fennakadtak a szűrőn 13-15 évesek is, igaz, hogy volt olyan, aki a szüleivel állt be dolgozni.
A munkaügyi hatóság a 2018. évi hatósági ellenőrzési terv szerint 2018. június 18. és július 6. között lefolytatta a munkavállalók jogviszonyának rendezettsége érdekében a foglalkoztatásra vonatkozó jogszabályok érvényre juttatására irányuló akcióellenőrzést, ennek eredményeiről már a múlt héten beszámoltak. Az összegző és az elmúlt évekkel való összevetések mellett konkrét példákat is soroltak a jelentésben, amelyeket megyénként csoportosítottak – számol be a kamaraonline.hu.
Békés megyében ugyanahhoz a tulajdonosi körhöz tartozó két szociális szövetkezet kölcsönzött „egymásnak” munkavállalókat, ráadásul, közülük néhányat még be sem jelentettek a munkaügyi központnak. Ugyancsak ebben a megyében vendéglátóknál derült ki, hogy míg papíron 4-6 órában alkalmazták a pultosokat, valójában azok 10-12 órát dolgoztak.
Egy termálfürdőben pedig, vélhetően a létszám problémákkal való küzdelem is közre játszhatott abban, hogy teljesen szabálytalanul osztották be a munkaidőt: egyfelől nagy túlmunkát kellett végezni, amelynek a díját viszont nem fizették ki, illetve nem, vagy csak alig adták ki a törvény szerinti pihenőidőt.
Az ötven főből csupán egyet szabályosan bejelentő munkáltató tűnik a legdurvábbnak a felsoroltak közül. Itt találtak az ellenőrök több fiatalkorút, de ezen a helyen derült ki az egyik „munkásról”, hogy mindösszesen 13 éves, valamint dolgozott még két 14 éves is a Csongrád megyei csomagolóban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.