Gazdaság hvg.hu 2017. december. 20. 11:52

Brüsszel odavágott egy keményet az amerikai önzésnek és Trump diadalának

Trump adóreformja ellentétes a nemzetközi joggal, károsan hat a globális kereskedelemre és kereskedelmi háborúhoz vezethet – legalábbis ettől tartanak az Európai Unióban.

 Washingtonban a szenátus megszavazta a Trump-reformot és aligha kétséges, hogy a képviselőház is így tesz majd. A német közszolgálati Deutsche Welle ezzel kapcsolatban megírja, hogy öt európai hatalom pénzügyminiszterei amerikai kollégájuknak küldött közös levelükben részletesen elemezték a Trump-reformok várható hatását a globális kereskedelemre és persze mindenekelőtt az EU és Amerika kapcsolatára. Németország, Nagy-Britannia, Franciaország, Spanyolország és Olaszország pénzügyminiszterei szerint a Trump-reform sérti a WTO alapelveit, melyek a világkereskedelmet szabályozzák. America First – hirdette és hirdeti Trump, de veszélyes lehet, ha az Egyesült Államok nem veszi figyelembe a mások érdekeit. Különösen nagy gond ez az Európai Unióban, melynek legfontosabb partnere még mindig az Egyesült Államok.

Mit kifogásolnak az európai pénzügyminiszterek?

Mindenekelőtt azt, hogy a reform (Trump első törvényhozási diadala) nem veszi figyelembe, hogy az EU és az USA közötti kereskedelemben a forgalom felét a cégen belüli szállítások jelentik. Márpedig ezeket 20%-os különadó terhelné abban az esetben, ha a külföldön működő leányvállalat nem az USA szabályai szerint adózik. Vagyis ezzel arra akarják rávenni az amerikai cégeket, hogy vigyék haza a termelést külföldről. Ez diszkriminációt jelent, és nem felel meg a WTO szabályainak, melyeket az USA aláírt.

Ugyanez a probléma a pénzügyi szféra számára meghatározott 10%-os különadóval. Ez a cégen belüli átutalásokat sújtaná, vagyis büntetné azokat az amerikai cégeket, melyek külföldön is működnek, illetve azokat az európai cégeket, melyek az USA területén működnek. A harmadik ilyen probléma a licencdíjak ügye: ha egy amerikai cég exportra használja fel a licencet, akkor csak 12,5%-os adót fizetne, míg különben 21%-ot. Ez diszkrimináció, hiszen burkolt exporttámogatást jelent – írták az európai pénzügyminiszterek.

Az EU brüsszeli bizottságának négy vezetője hasonló tartalmú levelet küldött Washingtonba. Mind a két levél nemcsak az USA pénzügyminiszteréhez ment el, de a washingtoni honatyákhoz is. Válasz nem jött, vagy legalábbis a sajtó nem tud erről, viszont a washingtoni szenátus megszavazta a Trump-reformot. Aligha kétséges, hogy Amerika tovább halad a nagyhatalmi önzés útján. Kérdés, hogy mit szól ehhez a világ legnagyobb kereskedője, az Európai Unió és Kína, mely a globális kereskedelemben már megelőzte Amerikát, hogy a többi országról már ne is beszéljünk.

A Deutsche Wellének nyilatkozó szakértők nemigen hagytak kétséget afelől, hogy a Trump-reformok súlyosan sértik Európa érdekeit. Arról, hogy mit lehetne tenni az amerikai önzéssel szemben, természetesen megoszlanak a vélemények, de abban mindenki egyetért, hogy az EU semmiképp sem hagyhatja szó nélkül azt, hogy Trump az adóreformmal súlyosan belegázolt európai szövetségeseinek gazdasági érdekeibe.

zöldhasú
Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.