A Fővárosi Közgyűlés szerdán elfogadta a 4-es metró korrupcióját vizsgáló munkacsoport jelentését, amely az akkor kormányzó és Budapestet irányító MSZP–SZDSZ-t nevezi meg felelősként az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által feltárt szabálytalanságokért. Demszky Gábor volt főpolgármester egy nyomozást megszüntető rendőrségi határozattal válaszolt a közgyűlési döntésre.
A képviselők 22 igen szavazattal, 6 tartózkodás mellett fogadták el a metrókorrupciót vizsgáló munkacsoport előterjesztését, amely felkéri a főpolgármestert, hogy küldje meg a Legfőbb Ügyészségnek a testület megállapításait, valamint üléseinek jegyzőkönyveit.
A munkacsoport szerint az érintett BKV Zrt. volt vezetőinek és felügyelőbizottsági tagjainak meghallgatásaiból kiderült, a cég döntéshozatalai formálisak voltak, azokat a valóságban Demszky Gábor volt főpolgármester, továbbá egykori helyettesei és kabinetje hozta meg.
A beruházás így "közvetlen MSZP–SZDSZ-es befolyás és kézi irányítás mellett valósulhatott meg 2010-ig" – olvasható a jelentésben, amely szerint ezeket a pártokat terheli a teljes körű anyagi, jogi és erkölcsi felelősség a korrupciógyanús közbeszerzésekért és a jogszabályellenesen, a közbeszerzések megkerülésével kötött szerződésekért.
A közgyűlési határozat elfogadása a hvg.hu érdeklődédésére Demszky Gábor volt főpolgármester jogi képviselője, Magyar György útján reagált. Demszky a BRFK alábbi, 2012. július 27-i nyomozás-megszüntető határozatát küldte meg nekünk:
"A feljelentésekben kifogásolt 11 szerződésről megállapítható, hogy azok nem a hazai jogszabályokba ütköztek, hanem a 18/2004 EK irányelvekben meghatározott általános jogelvekbe. Az igazságügyi szakértői vélemények alapján a 4-es Metró beruházás költsége műszaki és gazdasági szempontból is megfelelő, igazolt. E tényállás vonatkozásában vagyoni hátrány nem következett be, kötelességszegés nem történt, így a hűtlen kezelés bűntette törvényi tényállási elemeinek megvalósulása hiányában bűncselekmény nem történt.”
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.